فیستول مقعدی چیست و همه چیز در مورد آن

مطالعه در مورد لیزر فیستول مقعد
روش های درمان و جراحی فیستول مقعدی
29/10/2018
معرفی روش درمان با FiLaC
14/11/2018

فیستول معمولا اتصال غیرطبیعی بین دو قسمت از اندام بدن می باشد که اغلب فیستول حاصل جراحت یا جراحی بوجود می آید. عفونت یا التهاب نیز می تواند سبب ایجاد فیستول شود. وقتی غده های مقعدی دچار انسداد شوند فیستول مقعدی پدیدار خواهد شد.

فیستول مقعدی معمولا به یک تونل کوچکی که بین انتهای روده و پوست نزدیک به مقعد ایجاد می شود اتلاق می شود.

تفاوت فیستول مقعدی با آبسه مقعدی چیست ؟

فیستول مقعد معمولا در میان افرادی که آبسه مقعدی دارند، رایج می باشند. درمان معمولا برای کاهش شانس عفونت در یک فیستول مقعدی و همچنین برای کاهش علائم ضروری است.

یک فیستول مقعدی به عنوان یک تونل کوچک با باز کردن در داخل کانال مقعد و باز کردن خارجی در پوست در نزدیکی مقعد تعریف شده است. در واقع تفاوت فیستول با آبسه مقعد در این است که اگر آبسه های مقعدی که تخلیه می شوند ، به طور کامل درمان نشوند فیستول های مقعدی شکل می گیرد.

انواع فیستول مقعد

انواع مختلف فیستول های مقعدی بر اساس موقعیت آنها طبقه بندی می شوند.

رایج ترین انواع فیستول مقعدی ، عبارتند از:

فیستول فتوسنتیک

فیستول فتوسنتیک در فضای بین عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی آغاز می شود و بسیار نزدیک به بازوی مقعد باز می شود.

فیستول Transphincteric

فیستول Transphincteric در فضای بین عضلات داخلی و خارجی اسفنکتر یا در فضای پشت عصب آغاز می شود. بعد از آن اسفنکتر خارجی عبور می کند و یک اینچ یا دو درب خارج از مقطع باز می شود که می تواند در اطراف بدن در یک شکل U قرار بگیرد، با دهانه های خارجی در هر دو طرف آنس (فیستول نعل اسبی نامیده می شود ).

فیستول Suprasphincteric

فیستول Suprasphincteric در فضای بین ماهیچه‌های اسفنکتر داخلی و خارجی شروع می‌شود و به سمت بالای ماهیچه puborectal می‌رود، از این ماهیچه عبور می‌کند، سپس بین ماهیچه puborectal و levator ani امتداد می‌یابد و یک یا دو اینچ بیرون مقعد باز می‌شود.

فیستول Extrasphincteric

فیستول Extrasphincteric در رکتوم یا کولون سگموئید شروع می شود و به سمت پایین گسترش می یابد، از طریق عضله levator ani عبور می کند و در اطراف حنجره باز می شود.
این فیستول ها معمولا توسط آبسه آپاندیس، آبسه دیورتیکول یا بیماری کرون ایجاد می شود.

انواع فیستول مقعد

تشخیص فیستول

معمولا باز کردن خارج از یک فیستول مقعدی ساده است، در عین حال باز کردن فضای داخلی می تواند چالش برانگیز باشد. مهم است که قادر به یافتن کل فیستول برای درمان موثر باشیم.

افرادی که ممکن است با آبسه های مقعدی مکرری را تجربه کنند ممکن است یک فیستول مقعدی داشته باشند. باز شدن خارجی فیستول معمولا قرمز، ملتهب شده، خفیف، و بعضی اوقات با خون مخلوط می شود.

محل باز شدن خارجی یک سرنخ را برای مسیر احتمالی فیستول می دهد و گاهی اوقات فیستول می تواند احساس شود. با این حال، پیدا کردن راه بصری آن اغلب ابزارهای مختلفی را می طلبد و اغلب اوقات ممکن است تا عمل جراحی دیده نشود.

تشخیص فیستول مقعد

ابزارهای تشخیص فیستول

  • ابزارهایی که اغلب در تشخیص استفاده می شوند عبارتند از:
  • فیستول پروب یک ابزاری که به طور خاص برای ورود به فیستول طراحی شده‌است
  • آنوسکوپ یک وسیله کوچک برای دیدن کانال مقعد
  • اگر فیستول به طور بالقوه پیچیده باشد یا در یک مکان غیر معمول، این ابزار نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:
  • رنگ متیلن آبی رقیق شده است. تزریق به یک فیستول
  • فیستولوگرافی تزریق یک محلول کنتراست به یک فیستول و سپس X-leying آن
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

سایر ابزارها

  • ابزارهای مورد استفاده برای رد کردن اختلالات دیگر مانند کولیت زخمی یا بیماری کرون عبارتند از:
  • سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک دوربین روشن در داخل نوک اجازه می دهد پزشکان برای مشاهده پوشش رکتوم و کولون سیگموئید به عنوان یک تصویر بزرگ بر روی صفحه نمایش تلویزیون
  • کولونوسکوپی شبیه به sigmoidoscopy، اما با توانایی بررسی کل روده بزرگ و روده بزرگ

رفتار مناسب درمان فیستول مقعد

با توجه به نزدیکی فیستول مقعد به عضلات اسفنکتر مقعد، درمان به طور ظریف انجام می شود تا خطر ابتلا به تخریب روده را کاهش دهد. بهترین رویکرد این است که هر بیمار به صورت جداگانه ارزیابی شود.

درمان فیستول مقعد با تاثير اندکي بر عضلات اسفنکتر موثر است. این اغلب به محل و پیچیدگی فیستول و قدرت عضلات اسفنکتر بیمار بستگی دارد.

فیستولوتومی

در یک فیستولوتومی، جراح برای تشخیص باز شدن داخلی فیستول تلاش می کند. پس از آن تراکم برداشته می شود و از بین می رود و محتویات آن از بین می رود، سپس طرف آن ها به طرف عقب بریده می شود تا فیستول را باز کند.

فیستول پیچیده تر، مانند فیستول نعل اسب (که در آن مسیر در اطراف هر دو طرف بدن گسترش می یابد و دارای حفره های خارجی در هر دو طرف آنس) است، معمولا با قرار دادن باز کردن فقط بخش که در آن تراکت ها و باقی مانده از تراکنش ها حذف می شوند.

اگر مقدار زیادی عضله برش داده شود جراحی ممکن است بیش از یک مرحله انجام شود و همچنین ممکن است لازم باشد که جراحی فیستول انجام شود، اگر کل دستگاه را پیدا نکنیم.

همه چیز در مورد فیستول مقعد

فلپ رکتال پیشرفته

جراح ممکن است از هسته خارج شود و سپس یک فلاپ را به دیواره رکتال برساند تا دسترسی داخل فیستول را بیابد و سپس فلاپ را به عقب بچرخاند. این اغلب به منظور کاهش میزان عضله اسفنکتر برش داده می شود

قرار دادن Seton

یک مجموعه (رشته ابریشم یا باند لاستیکی) برای هر دو مورد استفاده می شود:

ایجاد بافت زخم در اطراف بخشی از ماهیچه اسفنکتر قبل از بریدن آن با چاقو

اجازه دهید سنتون به آرامی از طریق عضله طی چندین هفته از بین برود

سنتون همچنین ممکن است در تخلیه فیستول کمک کند.

فیبرین چسب یا پلاگین کلاژن

در برخی موارد، فیبرین چسب، ساخته شده از پروتئین پلاسما، می تواند برای فشرده شدن و درمان فیستول مورد استفاده قرار گیرد، به غیر از برش آن باز است. چسب بعد از پاك كردن دستگاه و باز كردن درب داخلي بسته به داخل بازوي خارج تزريق مي شود. یک پلاگین پروتئین کلاژن نیز می تواند برای تراکم و بستن دستگاه فیستول استفاده شود.

تهیه و ترجمه تیم کلینیک لیزر شفا

منبع: https://colorectal.surgery.ucsf.edu/conditions–procedures/anal-fistula.aspx

 

 

 

Call Now Buttonتماس بگیرید