آیا بواسیر را می توان با لیزر از بین برد؟

بله، انرژی لیزر CO2 بواسیر بیرون زده را کامل قطع می کند بطوریکه دیگر اثری از آن باقی نخواهد ماند. هم در عمل جراحی با چاقو و هم جراحی با لیزر هر دو بایستی بواسیر بیرون زده را قطع کنند اما یک مزیت اصلی استفاده از لیزر این است که لیزر فوراً محل برش را در لحظه می بندد و خون را منعقد می کند و خونریزی را از بین می برد.

این مطلب در تاریخ ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ (12/03/2022) پیرو مصاحبه با دکتر داود تاج بخش و منابع معتبر بین المللی بروز شده است.

عناوین مقاله (جهت دسترسی سریع) نمایش

لیزر درمانی برای بواسیر چقدر موفق است؟

در حالی که گزینه های جراحی مرسوم مانند عمل جراحی با چاقو هنوز مورد استفاده قرار می گیرند، عمل هموروئید با لیزر به سرعت در حال تبدیل شدن به یک انتخاب محبوب در میان متخصصان مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان است. اگر بیمار از نظر پزشک مناسب جراحی با لیزر باشد، قطعا جراحی لیزر یکی از موثرترین گزینه های موجود برای درمان است.

آیا برداشتن هموروئید با لیزر دردناک است؟

این روش نسبت به روش های دیگر کمتر تهاجمی است و میزان خونریزی و درد را در حین برداشتن هموروئید بشدت کاهش می دهد. شدت این درد تقلیل یافته با بی حسی موضعی دیگر قابل احساس نیست. در واقع این جراحی یا درد ندارد یا درد بسیار کمی خواهد داشت.

عملیات عمل لیزر برای توده بواسیر چگونه انجام می شود؟

در جراحی لیزری بواسیر، از پرتو لیزر برای سوزاندن و کوچک کردن بواسیر که بافت‌های مقعدی متورم و ملتهب هستند، استفاده می‌شود. جراح یک پرتو باریک از نور را روی بافت ها متمرکز می کند، جریان خون را در بافت ها مختل کرده و اجازه می دهد تا بافت ها بیفتند.

لیزر بواسیر یک جراحی سرپایی

این جراحی بصورت سرپایی می باشد و بیمار پس از عمل جراحی براحتی می تواند به منزل خود بازگردد. این عمل جراحی بقدری ساده صورت میگیرد که اکثرا آن را عمل جراحی نمیدانند و آن را یک نوع درمان سرپایی قلمداد میکنند.

هزینه جراحی لیزر بواسیر

معمولا هزینه جراحی بر اساس وسعت بیماری مشخص می شود. مطالعه مطلب هزینه لیزر بواسیر پیشنهاد می شود.

هزینه لیزر بواسیر در ایران چقدر است؟

پارامتر های تعیین کننده قیمت جراحی دستگاه های لیزر CO2 حرفه ای و تجربه پزشک می باشند. هر چه دستگاه حرفه ای تر و قوی تر باشد رو قیمت تمام شده تاثیر مستقیمی خواهد داشت و از آن طرف هم تجربه پزشک جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

هزینه عمل لیزر در سراسر جهان چقدر می باشد؟

معمولا شروع هزینه لیزر بواسیر که در سایت معتبر health.costhelper.com تخمین زده شده است به طور متوسط در حدود ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار است. اما همانطور که اشاره شد قیمت بر اساس وسعت بیماری مشخص می شود و گران ترین حالت این هزینه از حدود ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار متغیر است اما خوشبختانه این قیمت در ایران بسیار کمتر می باشد.

آیا جراحی هموروئید گران است؟

با توجه به اینکه عمل جراحی با لیزر کم تهاجمی تر از جراحی با چاقو می باشد شما نیازی به بستری در بیمارستان جهت جراحی ندارید (احساس درد جراحی، آمادگی جهت بستری و بیهوشی و ریکاوری اتاق عمل و بودن در محیط بیمارستان  و …) که قطعا عدم این اتلاف وقت زیاد و آرامش عمل جراحی با لیزر برای شما بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.
درمان بواسیر با روش لیزر درمانی

بعد از عمل لیزر هموروئید چه اتفاقی می افتد و چقدر زمان می برد تا بهبودی کامل داشته باشیم؟

س از برداشتن هموروئید با لیزر، می توانید انتظار داشته باشید که هر روز احساس بهتری نسبت به روز قبل داشته باشید. ناحیه مقعد شما به مدت ۲ تا ۴ هفته دردناک خواهد بود. و ممکن است به داروی ضد درد و مسکن نیاز داشته باشید. معمولاً خونریزی خفیف و مایعات شفاف یا زرد از مقعد وجود دارد که این موارد طبیعی هستند.

چه زمانی بواسیر نیاز به جراحی دارد؟

زمانی که درد شدید، سوزش و خونریزی شدید و یا اگر هموروئید شما خیلی بزرگ است یا اگر هموروئید خارجی و داخلی دارید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. که این امر توسط پزشک متخصص بایستی تشخیص داده شود، اگر اوایل بیماری باشد احتمال عمل جراحی کم خواهد بود.

آیا لیزر درمانی جراحی محسوب می شود؟

جراحی لیزری نوعی عمل جراحی است که در آن از پرتوهای نور مخصوص به جای ابزار چاقو برای اعمال جراحی استفاده می شود. لیزر مخفف LASER stands for “Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation.”  است. لیزرها برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ ساخته شدند.

جراحی لیزر هموروئید یا بواسیر چقدر زمان می برد؟

اینکه چقدر لیزر هموروئید طول میکشد سوال خیلی از مراجعین می باشد، معمولا این جراحی بین ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت طول خواهد کشید. و فقط نیاز به یک جلسه دارد.

چقدر نقش پزشک می تواند در درمان بواسیر تاثیرگذاری باشد؟

بسیار بسیار زیاد. از چگونگی انجام درمان با لزر بیماری گرفته، میزان عود بیماری کاهش میابد و ماندگاری جای زخم جراحی همگی اینها نقش پزشک را پر رنگ می نماید.

قبل از اینکه درمان جراحی با لیزر هموروئید بپردازیم به تعریف ابتدایی هموروئید یا همان بواسیر میپردازیم.

تعریف هموروئید به زبان ساده

به زبان ساده واریس سیاهرگهای (وریدهای) مخرج را بواسیر یا هموروئید (hemorrhoids یا Piles یا haemorrhoids) گویند و واریس اتساع و گشاد شدن و پیچ در پیچ شدن سیاهرگهاست. در واقع این تعریف بین المللی از هموروئید است ( Piles (haemorrhoids) are lumps inside and around your bottom (anus). )

هموروئیدها جزء طبیعی از ساختمان مخرج هستند و به بسته شدن کامل مخرج در زمان استراحت سیستم اسفنکتری کمک می کنند و درمان بواسیر تنها در صورتی ضرورت دارد که این بواسیرها مشکل ایجاد کرده باشند.

خون که محتوای اکسیژن و مواد مغزی است توسط شریانها (سرخرگها) به مخرج رسیده و توسط سیاهرگها (وریدها) به قلب باز می گردد. جهت گردش خون همیشه یکطرفه می باشد. اگر به هر دلیلی در سر راه بازگشت خون توسط سیاهرگها مانعی ایجاد شود به تدریج فشار داخل سیاهرگها افزایش یافته و این مسئله باعث گشادی سیاهرگها و پیچ در پیچ شدن آنها (یعنی واریس وریدهای مخرج که همان هموروئید است) می شود.

در مخرج دو شبکه وریدی داخلی و خارجی وجود دارد.

درمان بواسیر از طریق لیزر بواسیر

درمان از طریق لیزر هموروئید یا بواسیر چگونه است؟

شیوع بیماری هموروئید

۵% افراد بالای ۵۰ سال دچار بواسیر هستند که خوشبختانه فقط 5% آنها علامتدار می شود و در زیر بیست سالگی بسیار کمتر دیده می شود.

علل بیماری هموروئید یا بواسیر

شایعترین علت آن یبوست و اسهال طولانی و زور زدن (straining) در موقع دفع مدفوع می باشد. هر 3 عامل سبب افزایش فشار داخل شکم شده و مانع بازگشت خون وریدی در مخرج می شوند. هر عامل دیگری نیز که مانع بازگشت خون ورید بشود می تواند سبب بروز هموروئید گردد مانند :

 • چاقی (حجم فراوان چربیهای داخل شکم سبب افزایش فشار داخل شکم می شود)
 • سیروز کبد نیز در راه بازگشت خون وریدی مخرج ایجاد مانع کرده و سبب بواسیر می شود.
 • حاملگی (بزرگی رحم سبب افزایش فشار داخل شکم می شود) و نیز بلند کردن اجسام سنگین سبب بواسیر می شود.
 • گاهی با وجود تمام بررسی ها علت مشخص و واضحی یافت نمی شود در دنیا معمولا افزایش فشار داخلی مخرج سبب بواسیر می شود.
 • ارث نقش قابل توجهی در ایجاد بواسیر ندارد اما چون شیوع آن بالا می باشد می تواند در افراد متعددی از یک خانواده وجود داشته باشد. خب این می تواند از رژیم غذایی یک خانواده که اغلب مشابه است باشد.
 • ارتباط مقعدی

از طریق ایجاد یبوست و بالابردن فشار داخل کانال مخرج سبب بواسیر می شود که هر چه سریعتر بایستی درمان بواسیر را سپری نمود.

درمان و جراحی با لیزر بواسیر

مبتلا شدن به بیماری بواسیر (هموروئید)

علائم هموروئید | بواسیر

۹۵-۹۰% مبتلا شدگان به بیماری بواسیرها بدون علامت هستند. تظاهرات شایع و مهم هموروئید خونریزی بدون درد و بیرون زدگی protrusion می باشد علائم در بواسیر داخلی و خارجی متفاوت است.

شایعترین بواسیر داخلی علامت خونریزی قرمز روشن است و معمولا توام با درد نیست. احساس دفع ناکامل مدفوع و عدم تخلیه کامل روده و نیز ترشح اطراف مقعد و رطوبت آن و گاهی نیز باعث ایجاد توده ها و تورم مقعد شده که با زور زدن (straining) بیشتر می شود.

لیزر بواسیر (هموروئید)

دراینجا دو نکته مهم وجود دارد:

 • بواسیر از علل سرطان روده نیست اما بواسیر وجود همزمان سرطان روده را نفی نمی کند و چون سن شیوع سرطان روده بالای ۴۰ سالگی (مثل هموروئید است) و بعلاوه علامت شایع هر دو بیماری (هموروئید و سرطان روده) خونریزی است لذا در همه موارد هموروئید (خاصه در بالای ۴۰ سالگی) و بخصوص اگر علامت شایع آن خونریزی باشد بیمار را باید جهت تشخیص دقیق تر مورد اندوسکوپی (رکنوسگیموئیدسکپی) قرار داد.
 • از دیگر علل خونریزی مقعد پولیپ رکتوم (راست روده) و شقاق مخرج است که آنها هم در (رکنوسیگموئیدسکپی) مشخص می شوند.
 • بواسیر خارجی معمولا سبب برجستگی یا تورم به اندازه نخود یا لوبیا در مقعد و یا اطراف آن می شود و گاهی نیز سبب دفع خون روشن خواهد شد

به دو نکته مهم توجه فرمائید اول اینکه بواسیر معمولا سبب دفع خون سیاهرنگ نمی شود و دوم اینکه در صورت دفع خون سیاهرنگ (MELEMA) باید علل دیگری را بررسی و جستجو نمود.

تشخیص هموروئید توسط پزشک متخصص

روش تشخیص هموروئید و بواسیر

شرح حال دقیق و معاینه (مشاهده و معاینه با انگشت) و نهایتا رکتوسیگموئیدسکپی کلیدهای اصلی تشخیص و درمان بواسیر هستند.

انواع درجات بیماری بواسیر

بواسیر یا هموروئید بر اساس شدت آن به ۴ نوع درجه بندی می شوند:

  • بواسیر درجه ۱

   سیاهرگهای گشاد شده اند ولی هرگز از مقعد خارج نمی شوند و تنها علامت آنها خونریزی است.

  • بواسیر درجه ۲

   سیاهرگهای گشاد شده در زمان دفع از مقعد خارج می شوند لیکن با پایان اجابت مزاج خودبخود به داخل مقعد بازگشت می کنند.

  • بواسیر درجه ۳

   توده های بواسیری با دفع مقعد خارج می شوند ولی خودبخود به داخل مقعد باز نمی گردند بلکه با کمک دست به داخل بازگردانده می شوند.

  • بواسیر درجه ۴

   توده های بواسیری حتی به کمک دست به داخل مقعد بر نمی گردند و همیشه در بیرون از مقعد وجود دارند. در برخی موارد بعنوان گوشت اضافه مقعد نیز شناخته میشود.

بواسیر یا همان هموروئید

انواع روش های درمانی و جراحی بواسیر | هموروئید

عمل جراحی لیزر بواسیر یا هموروئید به عنوان محبوب ترین و کارآمدترین روش درمان Hemorrhoids به شمار میرود که به کمک آن یکبار برای همیشه از مریضی مقعدی بواسیر، خداحافظی خواهید کرد. امروزه پیشنهاد اول بیشتر متخصصان بیماری های مقعدی درمان بواسیر با لیزر است که کلید نجات شما از درد و خونریزی هموروئید میباشد.

1- درمان داروئی (کنسرواتیو و غیر جراحی)

در بواسیر درجه1 که تنها علامت آن خونریزی در زمان دفع می باشد و در نوع درجه ۲ اقدامات کنسرواتیو و غیر جراحی مثل افزودن فیبر غذای ملین و پرهیز از زور زدن و نیز استفاده از لگن آب گرم) معمولا در طی ۵-۴ روز سبب درمان بیماری می شود روزانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم فیبر غذایی بصورت میوه جات و سبزیجات تازه یا سالاد باید استفاده نمائید.

افزایش فیبر غذایی سبب دفع یبوست و مانع زور زدن (STRAINING) می شود و رگهای گشاد شده به تدریج جمع می شوند تنها استثناء دستور فوق، بواسیر بعلت اسهال طولانی مثلا در جریان کولیت اولسروز می باشد و البته در این موارد باید اسهال را درمان نمود. لگن آب گرم (۴۰-۳۷) بصورتی که مطبوع بیمار باشد روزانه ۳ بار و هر دفعه ۲۰ دقیقه سبب کاهش فعالیت و توان اسفنکترهای مخرج و به تبع آن کاهش فشار داخل مخرج می شود.

درمان هموروئید

2- پمادهای ضد هموروئید

همگی در درمان بواسیر بی فایده اند و استفاده از آنها غیر ضروری است. در صورت یبوست شدید مقاوم به رژیم پرفیبر از ملین استفاده کنید.

3- لیزر هموروئید (اشعه درمانی یا فتوگواگولاسیون مادون قرمز)

لیزر بواسیر یک درمان مناسب و سرپایی برای همه نوع هموروئید ها چه کوچک و چه بزرگ مناسب می باشد. که در پایین کامل به آن می پردازیم.

4- جراحی سنتی با چاقوی هموروئید (بواسیر)

جراحی سنتی با چاقو هموروئید همانند جراحی لیزر می باشد و انواع هموروئید را درمان می نماید.

جراحی لیزر بواسیر (هموروئید)

امروزه عمل جراحی لیزر بدلیل مزایای بسیار آن نسبت به جراحی سنتی رواج یافته است. در واقع نتیجه درمانی جراحی لیزر هموروئید با جراحی سنتی تفاوتی ندارد ولی بیمار در جراحی بالیزر سختی یک جراحی که همگی با سختی های آن آشنا هستند را تحمل نخواهد کرد و فرآیند جراحی لیزر بسیار راحت تر از جراحی معمولی می باشد.

درمان هموروئید (بواسیر) با لیزر

در زیر به برخی از مزایای درمان لیزر بواسیر می پردازیم :

مزایای لیزر بواسیر

 • عمل لیزر هموروئید بطور سرپایی و بدون بیهوشی می باشد.
 • درد بعد از عمل با لیزر بواسیر نسبت به جراحی سنتی بسیارکمتر و میزان خونریزی نیز کمتر است همچنین میزان عود کمتر است. زیرا در هنگام برش و برداشتن تگ پوستی با جراجی لیزر، انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد.
 • نیازی به پانسمان داخلی (توپی یا تامپون) ندارد که معمولا در جراحی سنتی اجباری و خارج کردن آن بسیار دردناک است.
 • نسبت به جراحی با چاقو در جراحی لیزر خون ریزی هنگام عمل بسیار کاهش میابد.
 • لیزر سبب کاهش عارضه بی اختیاری مقعد خواهد شد.
 • انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است درعمل با لیزر وجود ندارد.
 • بیمار سریعا می تواند پس از جراحی لیزر هموروئید به فعالیت های روزمره خود بپردازد. زیرا نیازی به بستری در بیمارستان و گرفتن بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است نداشته و متعاقب آن نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی است را ندارند و از روز بعد از عمل میتوانند به سرکار خود بازگردند زیرا بیمار بیهوشی نگرفته و درد زیادی بعد از عمل ندارد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز بخوانید : مزایای درمان با لیزر بواسیر
دکتر برای جراحی لیزر بواسیر

هزینه عمل جراحی لیزر هموروئید

میزان هزینه عمل جراحی بواسیر بستگی به میزان وسعت و شدت بیماری دارد، زیرا هزینه عمل جراحی این بیماری را نمیتوان دقیق و بدون معاینه پیشین اعلام نمود، در این مورد پس از معاینه توسط دکتر و پزشک متخصص هموروئید هزینه دقیق قابل بیان خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های جراحی با لیزر توسط پزشکان متخصص و نحوه پوشش بیمه درمانی این بیماری اینجا کلیک نمائید.

دستگاه لیزر بواسیر چیست؟

لیزر بواسیر حتما بایستی لیزر CO2 پرتوان باشد تا بتواند براحتی بیرون زدگی بخش بواسیر را برش دهد. اینکه با چه دستگاهی جراحی انجام میشود بسیار مهم می باشد، در کلینیک لیزر شفا از بروزترین دستگاه لیزر CO2 استفاده می شود و حتما به خاطر داشته باشید برخی مراکز، بواسیر را با لیزر های متفرقه جراحی و درمان می نمایند که سبب افزایش میزان عود و درد می شود. تا حدی که سبب میشود برش های نامناسب، شکل طبیعی نواحی مقعد را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

تجربه جراحی های موفق کلینیک شفا

اين مركز اولين مركز درمان بيماريهای مقعد با ليزر در تهران و ایران از سال ۱۳۸۴ ميباشد و در طی اين مدت بيش از هشتاد هزار مراجعه كننده و بيش از بیست هزار عمل با ليزر در آن انجام شده كه منجر به كسب تجربه بسيار بالايي نزد پزشكان شاغل در آن گرديده است. ما همیشه تلاش خودمون را اجام داده ایم تا بهترین جراحی لیزر را در این مرکز برای شما عزیزان انجام دهیم تا هر چه زودتر از درد و سوزش های اذیت کننده این بیماری، رهایی یابید.

لیزر شفا اولین مرکز لیزر هموروئید در تهران و ایران

در اين مركز درمانی مراجعين مبتلا به بیماری هموروئید (بواسیر) ابتدا توسط پزشكان متخصص خانم و آقا معاينه شده و پس از تشخيص دقیق بيماری توسط پزشکان راهكار مناسب به بيمار ارايه ميگردد اين درمان ميتواند شامل درمان دارویی يا درمان با ليزر هموروئید باشد كه در هر صورت باعث بهبود سريع بيمار بدون بستری شدن در بيمارستان و بيهوشي است که در اکثر مواقع از روز بعد بيمار ميتواند سر كار خود حاضر شود و به کارهای روزمره خود بازگردند.

عمل بواسیر با لیزر

آیا تجربه پزشک نقشی در درمان بیماری هموروئید دارد یا خیر؟

در کلینیک شفا بیش از ۱۷ سال است که تمرکز صرفا بر روی درمان بیماری های نشیمنگاهی بوده و تجربه ای ارزشمند در طی این سال ها کسب شده است که نقش این تجربه در کاهش درصد عود بیماری و تشخیض و درمان صحیح بیماری بسیار ارزشمند می باشد.

تصویر عکس های قبل و بعد جراحی انواع هموروئید

مطالب مرتبط با هموروئید

بواسیر در زنان؛ از تشخیص تا درمان

درمان بواسیر از روش خانگی تا تیغ و لیزر

درد هموروئید

بواسیر خونی

عکس بواسیر

انواع هموروئید

علائم هموروئید

خونریزی هموروئید

جراحی باز هموروئید

هموروئید در یک نگاه

درمان سریع هموروئید

تغذیه های مناسب هموروئید

درمان بواسیر در دوران بارداری

نقش ورزش در درمان هموروئید

علت های بروز بیماری هموروئید

انواع روش های جراحی هموروئید

مقایسه جراحی باز با لیزر هموروئید

مزایا و معایب درمان هموروئید با لیزر

دوران نقاهت بعد از عمل جراحی بواسیر داخلی

پرسش های متداول و پاسخ به سوالات هموروئید
درمان سریع و قطعی بواسیریا هموروئید داخلی

5 Comments

 1. ریحانه نصیری فرد گفت:

  سلام
  عمل با لیزر چقدر خونریزی داره؟

 2. سما گفت:

  بسیار دکتر با حوصله و حاذقی هستن.

 3. مهرنوش سعادت گفت:

  عمل لیزر بواسیر چقد طول میکشه؟ کسی تا حالا تجربه کرده؟

  • پزشک گفت:

   سلام
   نيم ساعت نهایت و بيشتر از ٢٠ هزار مورد تجربه جراحی در این مرکز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *