قبل از پرداختن به درمان کیست مویی با لیزر اشاره کوچکی به تعریف این بیماری میپردازیم.

عناوین مقاله (جهت دسترسی سریع) نمایش

کیست مویی چیست؟

سینوس مویی (pilonidal sinus) یا کیست پیلونیدال (Pilonidal cyst) بیماری شایع ناحیه انتهای ستون فقرات یا دنبالچه کمی نزدیک به مقعد بوده و با ترشح چرکی مزمن که گاهی همراه با خون است می‌باشد که بسیار بد بو است و از سوراخ‌های منفرد یا متعدد از شکاف بالای باسن و هر ناحیه از استخوان دنبالچه و نزدیک مقعد بیرون می‌ریزد. این بیماری به بیماری برگشت موی یا موی برگشتی نیز شناخته می شود. این کیست نزدیک به ناحیه مقعد می باشد ولی در خود آن ناحیه اتفاق نیافتاده و در کمر فرد خود را نشان می دهد.

گاهی این سوراخها بسته شده و ترشحات داخل کیست در ناحیه کمر  جمع میشود و باعث تورم و درد شدید دنبالچه همراه با تب میشود که به بیماری حالت اورژانس میدهد. در مورد علت بیماری همواره از برگشت مو بداخل ذکر میگردید اما مطالعات نشان میدهد حتما زمینه ژنتیک جهت بروز بیماری کیست مویی در ناحیه کمر لازم است و گاها بیماری در چند فرزند یک خانواده یا پدر و فرزند مشاهده می‌شود.

کیست مویی یا کیست پیلونیدال در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد. این بیماری معمولا بزرگسالان را در دهه دوم زندگی درگیر می‌کند و میانگین سنی در مردان 21 سال و در بانوان 19 سال است البته بیماری پیلونیدال تا 25 سالگی کاهش می‌یابد و ابتلا به آن از سن 40 سال به بعد بسیار نادر است.

کیست مویی چه علائمی دارد؟

در ابتدا ممکن است در سطح پوست خود سوراخ یا فرورفتگی کوچکی را همراه با کمی قرمزی پوست مشاهده کنید. این فرورفتگی به ندرت عفونی و چرک آلود شده و در داخل آن مو رشد کرده و در نهایت باعث ایجاد کیست پیلونیدال یا کیست مویی می‌شود. علائم بیماری پیلونیدال به این شکل بروز می‌کند:

 • تب
 • ایجاد تورم در محل کیست
 • وجود چندین سوراخ یا حفره بر روی پوست
 • احساس درد در ناحیه کمر خصوصا هنگام نشستن
 • برآمدگی قرمز و جوش مانند در نزدیکی استخوان دنبالیچه و ناحیه مقعد
 • ترشحات خونی یا چرک مانند که همراه با بو سیار بدی از پوست خارج می‌شود

کیست مویی چگونه قابل تشخیص است؟

کیست مویی یا کیست پیلونیدال به راحتی و با چشم غیر مسلح قابل تشخیص است و پزشک با انجام معاینات خارجی می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد. در صورت مشاهده کیست مویی مراحل درمانی آن آغاز می‌شود.

ویدیو صحبت های دکتر داود تاجبخش درباره کیست مویی، علائم و راه های درمان آن

 

جراحی با لیزر سینوس مویی و درمان آن

کم تهاجمی ترین روش جهت بهبود و درمان بیماری پیلونیدال یا کیست مویی لیزر درمانی است. بعد از تشخيص بيماری توسط پزشك ناحیه عمل با بیحسی موضعی كامل بیحس مي‌شود و فرد هيچ دردی احساس نميكند و سپس به كمك لیزر co2 اقدام به ليزر کيست مويی و برداشتن كیست از ناحیه کمر یا انتهای دنبالچه بطور كامل مي‌شود.
با توجه به اينكه لیزر همزمان با برش معمولا از نوع بسيار ظریف ميباشد باعث سورزاندن رگهای خون دهنده ناحيه عمل ميگردد و همین امر سبب می شود عمل كاملا بدون خونريزی شود. با توجه به صدمه حداقلی اعصاب و بافت های منطقه بيمار بعد از عمل نيز دردى احساس نميكند همچنين لیزر کیست مویی بخاطر حداقل صدمه به بافت هاي اطراف كیست مرحله ترمیم زخم نيز سریعتر از جراحی با چاقو اتفاق مي افتد.

مرکز درمان کیست مویی با لیزر

اخیرا در حوزه لیزر درمانی روش جدید و نوظهوری برای درمان بیماری پیلونیدال یا کیست مویی به نام لیزر درمانی سینوسی (SiLaC) یافت شده است که مطالعات و تحقیقات حاکی از ایمنی بالا، بهبود بیماران، رضایت بیماران، بهبود زخم دارد.

“Sinus laser ablation of the pilonidal cyst SiLaC® is a minimally-invasive procedure that uses laser ablation to eliminate coccyx fistulas or pilonidal cysts. The laser therapy SiLaC® is a safe and effective procedure with excellent healing, minimal wound surfaces, and impressive aesthetic outcomes.”

” برداشتن کیست پیلونیدال با لیزر سینوسی SiLaC یک روش کم تهاجمی است که از لیزر برای از بین بردن فیستول دنبالچه یا کیست پیلونیدال استفاده می‌کند. لیزر درمانی SiLaC یک روش ایمن و مؤثر با بهبودی عالی، حداقل سطوح زخم و نتایج زیبایی شناسی چشمگیر است.”

لیزر کیست مویی چگونه انجام می شود؟

پزشک متخصص با استفاده از دستگاه لیزر و تاباندن اشعه پر توان co2 به کیست پلونیدال ایجاد شده در ناحیه کمر، به راحتی و بدون استفاده از تیغ جراحی، با حداقل درد و خونریزی ناحیه آسیب دیده را درمان و کیست ایجاد شده را به همراه مو از بدن بیمار خارج می‌کند. این تکنیک به عنوان یکی از پرطرفدار ترین روش های درمانی پزشکی در سراسر دنیا شناخته شده است زیرا علاوه بر مزایای متعددش امکان عود مجدد بیماری را البته با رعایت برخی نکات به صفر می‌رساند.

با انجام لیزر کیست مویی دیگر نگران ابتلا به عفونت یا آسیب با بافت های اطراف نخواهید بود و بدون استفاده از پانسمان می‌توانید در مدت کوتاه تری بیماری را درمان کنید.

به طور کلی شما می‌توانید بعد از جراحی کیست مویی با لیزر، بعد از گذشت 2 الی 3 روز به فعالیت های عادی خود بازگردید و با گذشت 6 الی 8 هفته به طور کامل بهبود یابید.

درمان کیست مویی در ناحیه کمر حتما جراحی میباشد و تا زمانی که کیست حاوی مو با حاشیه ای از بافت سالم همراه آن برداشته نشود بیماری خود را بصورت عودهای مکرر همراه با ترشح چرک و درد به رخ میکشد و بنابراین درمان داروئی و درمان بدون جراحی جایگاهی در درمان سینوس مویی ندارد.

مراقبت های قبل از لیزر کیست مویی

در صورتی که به کیست مویی مبتلا شدید و قصد دارید این عارضه را با لیزر درمان کنید می‌بایست نکاتی را در این باره رعایت کنید تا از تشدید علائم جلوگیری شود و به بهترین نحو درمان شما صورت گیرد:

یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن آگاه باشید این است که علائم بیماری کیست مویی با افزایش فشار به ناحیه آسیب دیده تشدید می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود افرادی که به این بیماری دچار هستند از نشستن بر روی سطوح سخت مانند زمین یا صندلی خصوصا برای طولانی مدت پرهیز کنند.

بیماران نباید به صورت خودسرانه شروع به درمان کیست مویی کنند و دست به تخلیه آن بزنند؛ برای درمان سریع تر باید به پزشک متخصص مراجعه نموده و با نظر پزشک درمان های لازم را آغاز کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقدامات قبل از لیزر کیست مویی با شماره های کلینیک لیزر شفا تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از عمل جراحی کیست مویی خود با لیزر را داشته باشید و دوران نقاهت را به راحتی سپری کنید، بهتر است در رعایت نکات ذکر شده کوشا باشید! مواردی که باید در مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی بدانید عبارتند از:

 • استراحت کافی در طول روز
 • تعویض پانسمان به طور منظم
 • نوشیدن روزانه 6 تا 8 لیوان آب
 • مصرف داروهای تجویز شده در سر وقت
 • شیو و اصلاح موهای زائد ناحیه کمر و باسن
 • پرهیز از بلند کردن، کشیدن یا هل دادناجسام سنگین
 • پرهیز از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های دشوار
 • پرهیز از نشستن طولانی مدت خصوصا بر روی سطوح سخت
 • قدم زدن و پیاده روی در روز (بهتر است هر روز مقداری زمان آن را افزایش دهید.)
 • استحمام روزانه داشته باشید و بعد از شست و شو محل زخم را به خوبی خشک کنید
 • پیروی از یک رژیم غذایی مفید و مغذی همراه با فیبر فراوان (مصرف انواع میو ها و سبزیجات)

مصاحبه با دکتر داود تاجبخش درباره مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی

 

بهترین شیوه درمانی کیست مویی چه روشی می باشد؟

در واقع اکثر پزشکان تنها راه درمان سینوس مویی را جراحی می دانند، حال جهت پیدا نمودن پاسخ این پرسش که بهترین روش جراحی این بیماری چه روشی می باشد، لذا بهتر است تفاوت بین جراحی سنتی و جراحی با لیزر را دانست تا بتوان به برداشتی درست و منطقی رسید.

آیا سینوس مویی با لیزر قابل درمان است و اصولا با جراحی معمولی چه تفاوت هایی دارد؟

پاسخ سوال مثبت است و به کمک لیزرهای برش دهنده مثل لیزر co2 و در هر اندازه و مرحله ای قابل انجام است و از نظر میزان برداشتن ضایعه هیچ تفاوتی با جراحی با چاقوی کيست مويی ندارد اما تفاوت های مثبتی نسبت به این جراحی معمولی دارد که عبارتند از:

 • عدم نیاز به بیهوشی عمومی یا نخاعی و بستری شدن در بیمارستان.
 • عدم وجود درد در جراحی با لیزر بطوریکه بیمار از روز بعد از عمل کیست میتواند راحت بنشیند در حالی که در جراحی معمولی بیمار بمدت چند هفته باید در منزل بماند و از کار روزانه باز بماند.
 • در جراحی با لیزر کیست نیازی به پانسمان داخل زخم و تراشیدن زخم وجود ندارد و از روز بعد بیمار میتواند حمام بگیرد و داخل زخم را با آب و صابون بشوید در حالی که در جراحی معمولی پانسمان داخل زخم و تراشیدن زخم ضروری است.
 • میزان عود در هر دو روش جراحی و لیزر یکسان بوده و حدود ۱۰% میباشد اما اگر بعد از جراحی با لیزر و بهبود زخم پوست ناحیه عمل با لیزرهای از بین برنده مو تابش بگیرد میزان عود به ۲% میرسد.
 • در جراحی با لیزر سر پا و فعال شدن بيمار بلافاصله بعد از جراحی می باشد که سبب شده از ابتلا به آمبولی جلوگیری شود، این امر در بيماران با سن بالا كه بى تحركى طولانى مدت بدنبال جراحی سنتی در آنها منجر به لخته شدن خون (آمبولی) در رگهای پاها مى گردد مهم است زيرا آمبولی بيماری بسيار خطرناكى است که درمان بسيار سختى دارد و گاها منجر به مرگ بيمار مى گردد.

مکان تشکیل کیست پیلونیدال

بیشتر بخوانید: همووئید یا بواسیر چیست؟ + علائم بروز کیست مویی چیست؟

کیست مویی – سینوس پیلونیدال عود شده

در مواردی كه در طی عمل جراحی ليزر کيست مويی بافت كیست بطور كامل برداشته نمي‌شود و يا در عمل‌هایی كه بعد عمل جهت بهبود سریعتر زخم بخیه مي‌شود و يا اينكه بعد جراحی موهای ناحیه با لیزر از بين برده نمی‌شوند احتمال عود بیماری وجود دارد. برای پیشگیری از عود مجدد بیماری می‌بایست به برخی نکات بهداشتی بعد از عمل جراحی توجه ویژه‌ایی داشت. (اجتناب از نشستن طولانی مدت، شیو و لیزر موهای زائد در ناحیه کیست مویی و… )

در روشهای قديم درمان سینوس عود شده یك جراحی به مراتب وسیعتر و عمیق تر ميباشد در صورتيكه ميتوان براحتی و با سوزاندن ریشه موهای موجود در ناحيه عمل جراحی احتمال جراحی مجدد را تا ۹۰٪ كاهش داد لذا بهترین روش جهت درمان موارد عود بیماری در مرحله اول پس از لیزر کیست مویی استفاده از لیزرهای سوزاننده مو می‌باشد.

تشکیل سینوس مویی در پایین کمر

مزایای درمان سینوس مویی با لیزر

۱- مدت زمان کوتاه جراحی

عمل معمولا بمدت ۱۵ دقیقه الی ۳۰ دقیقه در کلینیک یا مطب انجام و بیمار بعد از عمل مرخص می شود و معمولا در منزل حداکثر یک روز استراحت خواهد نمود.

۲- عدم ابتلا به بیماری آمبولی

همانطور که اشاره شد یکی از مزایای جراحی با لیزر کیست مویی سرپا شدن بیمار بلافاصله بعد از لیزر می باشد كه اين امر بخصوص در بيماران با سن بالا كه بى تحركی طولانی مدت بدنبال جراحی سنتی دارند که منجر به لخته شدن خون (آمبولی) در رگهای پاها می گردد که خطرناک بوده و ممکن است سبب بیماری بسیار خطرناك آمبولی شود که درمان بسيار سختی دارد و گاها منجر به مرگ بیمار مى گردد.

۳- حداقل بودن درد و خونریزی

درد بعد از عمل با لیزر کیست مویی نسبت به جراحی سنتی بسیار کمتر و میزان خونریزی نیز کمتر است همچنین میزان عود کمتر است.

۴- عدم نیاز به پانسمان طولانی

نیازی به پانسمان طولانی مدت ندارد که معمولا در جراحی سنتی طولانی تر می باشد.

۵- عدم انتقال عفونت های خطرناک

انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است درعمل با لیزر وجود ندارد.

۶- برگشت سریع به روال عادی روزمره

بیماری پس از جراحی لیزر کیست مویی در سریعترین زمان ممکن می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر گیرد و بعد از عمل لیزر تغذیه معمولی و دفع مدفوع داشته باشد در حالی که در جراحی سنتی اصل برعدم تغذیه حداقل برای ۲۴ ساعت وسپس تغذیه با سوپ برای به تاخیر انداختن دفع برای مدت چند روزمی باشد.

۷- بی حسی موضعی جایگزین بیهوشی عمومی

نیازی به بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی ندارد و با بی حسی موضعی جراحی صورت می گیرد.

۸- اثری از اسکار بزرگ و محل زخم بزرگ نیست

در جراحی با لیزر حداقل آسیب به بافت اطراف ناحیه درگیر بیماری وارد خواهد شد به گونه ای که میزان محل زخم یا همان اسکار بسیار کوچک تر خواهد بود.

۹- جراحی سرپایی می باشد و نیازی به بستری در بیمارستان ندارد

جراحی سرپایی بوده و نیازی به بستری در بیمارستان که یکی از علل ترس بیماران است نداشته و متعاقب آن نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی است را ندارند و از روز بعد از عمل میتوانند به سرکار خود بازگردند زیرا بیمار بیهوشی نگرفته و درد زیادی بعد از عمل ندارد.

۱۰- هزینه پایین و مقرون به صرفه

کیست مویی با استفاده از لیزر درمانی، به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی نیست هزینه ایی را بابت بستری شدن ، پانسمان استراحت طولانی مدت و … پرداخت کنید.

۱۱- نتیجه قطعی

با توجه به تحقیقات انجام شده احتمال عود مجدد بیماری کیست مویی در لیزر درمانی بسیار کمتر وپایین تر از جراحی پیلونیدال است.

بیشتر بخوانید: شقاق چیست؟ + شقاق مقعدی چه علائمی دارد؟

مصاحبه با بیمار بعد از لیزر کیست مویی در کلینیک لیزرشفا

 

هزینه عمل جراحی لیزر سینوس مویی

میزان هزینه جراحی کیست مویی بستگی به میزان وسعت و شدت بیماری دارد، زیرا  هزینه عمل جراحی این بیماری وابسته به پارامترهای مختلف می باشد که در این مورد پس از معاینه توسط پزشک متخصص هزینه دقیق قابل بیان خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های جراحی با لیزر و نحوه پوشش بیمه درمانی این بیماری اینجا کلیک نمائید.

لیزر سینوس پیلونیدال و درمان آن

آیا تجربه پزشک نقشی در درمان این بیماری دارد یا خیر؟

در کلینیک شفا بیش از ۱۵ سال است که تمرکز صرفا بر روی درمان بیماری های نشیمنگاهی یا همان مقعدی بوده و تجربه ای ارزشمند در طی این سال ها کسب شده است که نقش این تجربه در کاهش درصد عود بیماری و تشخیض و درمان صحیح بیماری بسیار ارزشمند می باشد.

پیشنهاد میشود بعد از عمل لیزر سینوس مویی، لیزر موهای زائد انجام شود.

مطالب مرتبط با کیست مویی

عفونت کیست مویی

–  کیست مویی چیست ؟

جراحی کیست مویی

روش های درمان کیست مویی

عوارض درمان نکردن کیست مویی

درمان سریع و قطعی کیست مویی

نقش ورزش در درمان کیست مویی

درمان کیست مویی در دوران بارداری

 – مقایسه جراحی سنتی با لیزر کیست مویی

سوالات و پرسش های رایج در مورد بیماری کیست مویی

– لیزر موهای زائد بعد از عمل جراحی سینوس مویی (پیلونیدال)

سوالات رایج درباره لیزر کیست مویی

خیر، تنها راه از بین بردن کیست مویی جراحی است، که بهترین روش آن لیزر است.
اگر درمان کیست مویی با روش لیزر و به درستی صورت گیرد، ناحیه مقعد پس از جراحی به حالت عادی باز می گردد.
جراحی با لیزر در یک جلسه، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری و پانسمان داخلی انجام می شود.