این محتوا در تاریخ 1401/10/22 بروزرسانی شده است

شقاق مقعدی یا فیشر (fissure anal) به ترک خوردگی و زخم مقعد اطلاق میشود. معمولا یبوست و اسهال طولانی و زور زدن زیاد در موقع دفع مدفوع و زایمان عامل اصلی ابتلا به بیماری شقاق است و بهترین درمان شناخته شده برای بیماری شقاق، درمان شقاق با لیزر است. در ادامه به جزئیات درمان شقاق یا فیشر با لیزر و مزایای لیزر شقاق خواهیم پرداخت. در بخش نظرات تجربیات درمان بیماری شقاق خود را با ما درمیان بگذارید. 

آیا شقاق با لیزر درمان می شود؟

بیماری شقاق مقعدی روش های درمانی گوناگونی دارد و لیزر درمانی یکی از بهترین و قطعی ترین درمان ها شناخته می شود.درمان شقاق با لیزر روشی قطعی و مطمئن برای شقاق محسوب میشود زیرا در طی عمل با لیزر، برش های لیزری با دقت و ظرافت در ناحیه بیماری انجام میشود و ترک خوردگی ها (scratchs) بصورت کامل مسدود میشوند تا درمان شقاق بصورت کامل انجام گیرد. همچنین در لیزر شقاق هیچگونه آسیبی به بافت های عضلانی ناحیه مقعد وارد نمیشود. البته که مهارت پزشک جراح نیز در این بخش دخیل است.

In a pilot study which was implemented on 25 male and female patients aged 20-75 years, diagnosed clinically with chronic anal fissure, the Carbon Dioxide Laser Fractional was used to treat patients

در یک مطالعه مقدماتی که بر روی 25 بیمار مرد و زن 20 تا 75 ساله با تشخیص بالینی شقاق مزمن مقعدی انجام شد، از لیزر فراکشنال کربن دی اکسید برای درمان بیماران استفاده شد.

Pain, bleeding, and constipation were significantly improved

درد، خونریزی و یبوست به طور قابل توجهی بهبود یافت

به نقل از: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26067925/

 

درمان شقاق با لیزر بدون نیاز به عمل جراحی

در این روش پزشک متخصص با تاباندن اشعه لیزر (co2) به شکاف های ایجاد شده در ناحیه مقعدی، بیماری را بدون درد و خونریزی و در کمترین زمان ممکن درمان می کند. میزان رضایت بیماران شقاق مقعدی از روش لیزر درمانی، گواهی بر ادعای درمان قطعی شقاق با لیزر است.

در روش درمانی جراحی شقاق با چاقو و تیغ، بیمار بیهوش عمومی شده و عمل جراحی صورت میگیرد اما در روش درمان شقاق با لیزر از بی حسی موضعی استفاده شده و طی عمل زخم ها و ترک خوردگی ها بطور کامل مسدود میشوند تا از بروز سایر بیماری های مقعدی مانند آبسه مقعدی و به دنبال آن فیستول مقعدی جلوگیری شود. درمان شقاق با لیزر در یک جلسه و بدون درد و خونریزی و بصورت عمل سرپایی انجام میشود.

برای درمان شقاق به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان بیماری های مقعدی از جمله شقاق یا فیشر میتوانید به پزشکان و جراحان داخلی و دکتر گوارش مراجعه نمایید. همچنین توصیه میشود حتماً در مراحل اولیه مشاهده علائم بیماری شقاق به پزشک مراجعه کنید چراکه عدم مراجعه به پزشک و پشت گوش انداختن مراحل درمانی میتواند شقاق حاد را به شقاق مزمن تبدیل کند که باعث سخت تر شدن درمان شقاق میشود. پشت گوش انداختن درمان باعث آسیب به بافت های مقعدی از جمله عضله اسفنکتر و عمیق تر شدن زخم خواهد شد.

یکبار برای همیشه با درمان شقاق با لیزر از بیماری پر درد و خونریزی شقاق (فیشر) مقعدی خداحافظی کنید تا از سوزش و درد مقعدی نجات پیدا کنید! لیزر شقاق روشی نوین و بدون درد و خونریزی است که دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. 

درمان شقاق حاد و شقاق مزمن با لیزر

بیماری شقاق در مراحل ابتدایی با بروز بیماری یبوست و خشکی مدفوع بروز میکند و در این مرحله به بیماری شقاق حاد گفته میشود. درمان شقاق حاد بسیار آسان بوده و با دارو درمانی و تغییر عادات غذایی براحتی قابل درمان است. برای مثال شما مصرف پماد های تجویز شده توسط پزشک متخصص یا استفاده از ملین ها و استفاده از سبزیجات و مواد غذایی پر فیبر شقاق حاد خود را درمان خواهید کرد و نیازی به عمل شقاق حاد با لیزر و جراحی نخواهید داشت.

در صورتی که شقاق حاد درمان نشود و روند ایجاد زخم و شکاف های مقعدی متوقف نشود، بیماری تبدیل به شقاق مزمن میشود که در این حالت فرد در ناحیه مقعدی خود یک زائده گوشتی(گوشت اضافه مقعدی) احساس میکند. درمان شقاق مزمن با لیزر یا جراحی سنتی انجام میشود و احتمال درمان آن با دارو یا روش های خانگی کم است. به همین دلیل توصیه میشود بیماری شقاق در همان مراحل اولیه بهتر است درمان شود.

ویدئو درباره لیزر شقاق

 

امکان عود شقاق بعد از عمل لیزر

درمان شقاق با لیزر یا به هر روش درمانی دیگری میتواند درمانی قطعی برای بیماری فیشر باشد اما این فرض که با انجام عمل لیزر دیگر هیچ گاه به این بیماری مبتلا نخواهید شد اشتباه است. چرا که اگر این بیماری بر اثر یبوست یا اسهال مزمن ایجاد شده باشد و این بیماری ها درمان نشوند، امکان ابتلای مجدد به شقاق وجود دارد.

پیشگیری از شقاق بعد از درمان

همانطور که گفته شد احتمال بروز مجدد شقاق در صورت عدم ترک عادات اشتباه، پس از درمان شقاق با لیزر یا جراحی وجود دارد. بنابراین انجام برخی فعالیت های پیشگیرانه از ابتلای مجدد به بیماری فیشر ضروری است تا دوباره این پارگی سبب اسپاسم (انقباض) اسفنکتر داخلی مخرج نشود.

 • انجام ورزش های روزانه
 • درمان کامل بیماری یبوست
 • داشتن تحرک کافی در طول روز
 • مصرف روزانه آب به مقدار کافی
 • استفاده از سبزیجات و مواد غذایی فیبر دار

عمل با تیغ جراحی

همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، یکی دیگر از درمان های بیماری شقاق، جراحی شقاق با تیغ میباشد. این روش سنتی درمانی به کمک تیغ و چاقو انجام میشود و به علت درد زیاد و همجنین خونریزی زیادی که به همراه دارد، به بیماران توصیه نمیشود.

در مدت زمان حضور بیمار در اتاق عمل، از بیهوشی عمومی استفاده میشود و بیمار پس از به هوش آمدن تا چندین ماه پس از درمان، احساس درد و سوزش در ناحیه مقعدی خود احساس خواهد کرد. به دلایلی که اشاره شد درمان شقاق با لیزر انتخابی هوشمندانه تر است.

هزینه درمان شقاق با لیزر

یکی از مهمترین سوالاتی که بیماران مبتلا به بیماری شقاق دارند، این است که هزینه عمل لیزر شقاق چقدر است؟ در پاسخ به این سوال و پرتکرار نمیتوان مبلغ هزینه مشخصی را تعیین کرد. عدم تعیین هزینه دقیق عمل شقاق با لیزر به دلیل وابستگی هزینه به تعداد و عمق شکاف ها و زخم های مقعدی در ناحیه مقعد است.

برای اطلاع دقیقاز هزینه جراحی شقاق با لیزر میتوانید به کلینیک لیزر شفا مراجعه کرده و پس از معاینه توسط دکتر متخصص خانم / آقا درباره هزینه عمل لیزر شقاق اطلاعات کافی کسب کنید.

مزایای درمان شقاق (فیشر) مقعدی با لیزر نسبت به سایر روش ها

لیزر درمانی مزایایی به همراه دارد که درمان شقاق با لیزر را از سایر روش ها متمایز میسازد:

 • عدم نیاز به بستری و بیهوشی
 • بدون درد و خونریزی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه (کمتر از 2 روز)
 • استفاده از بی حسی موضعی بجای بیهوشی عمومی
 • مدت زمان جراحی کمتر
 • بدون عوارض قابل توجه بعد عمل
 • هزینه درمان کمتر (بدلیل عدم نیاز به بستری)
 • احتمال بازگشت شقاق بسیار کم

مراقبت های بعد از عمل لیزر شقاق

پس از درمان کامل فیشر آنال با لیزر برای مدتی بیمار باید یکسری از فعالیت های مراقبتی را انجام دهد تا هر چه سریعتر به بهبودی 100 درصدی دست یابد. مراقبت های بعد از عمل لیزر شقاق عبارتند از:

 • مصرف روزانه آب کافی فراموش نشود
 • ناحیه مقعدی را خشک و تمیز نگه دارید.
 • از مصرف غذاهای تند و فلفل پرهیز جدی شود
 • توصیه میشود روز اول به حمام نروید و بیشتر استراحت کنید.
 • توصیه میشود حداقل تا 3 روز از انجام فعالیت های ورزشی اجتناب کنید.
 • مصرف سبزیجات و مواد غذایی پر فیبر را بیشتر در سبد غذایی خود قرار دهید.
 • برای کاهش درد و سوزش، روزانه 10 دقیقه در یک وان آب ولرم (حمام سیتز) بنشینید.
 • محل زخم جراحی را روزانه با آب ولرم و صابون بشویید و با گار استریل مجدد پانسمان شود.
 • برای جلوگیری از نشتی خونابه و ترشحات زخم، ناحیه زخم را با باند استریل پانسمان کنید و روزانه پانسمان را تعویض کنید.
 • ترجیحا تا 24 ساعت بصورت مستقیم روی زخم ننشینید اما از روز دوم به بعد در صورت عدم وجود درد، میتوانید بر روی ناحیه بنشینید.

درد مقعد

چه کسانی بیشتر شقاق میگیرند؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چه کسانی بیشتر شقاق میگیرند و درگیر این بیماری دردناک میشوند. در همین جهت توجه شما را به آمار زیر جلب مینماییم:

خانم آقا سن
6.7% 6.5%  6 – 11
6.7% 3.8%  12 – 17
14.8% 7.3%  18 – 24
18.6% 12.1%  25 – 34
11.9% 15.5%  35 – 44
14.0% 15.9%  45 – 54
11.4% 18.0%  55 – 64
16.0% 20.9% 65+
منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4109752/

مطالب مرتبط شقاق

درد شقاق

علائم شقاق

جراحی شقاق

خونریزی شقاق

شقاق چیست ؟

دلایل بروز شقاق

درمان سریع شقاق

عکس شقاق مقعدی

درمان شقاق در بارداری

نقش ورزش در درمان شقاق

مزایا و معایب درمان شقاق با لیزر

درمان خانگی و تغذیه مناسب شقاق

انواع روش های درمان شقاق یا فیشر

نگاه کلی در مورد درمان شقاق با لیزر

مقایسه جراحی با چاقو و جراحی با لیزر شقاق

پرسش ها و پاسخ های مرتبط به بیماری شقاق
درمان سریع و قطعی بیماری های مقعدی

سوالات متداول درمان شقاق (فیشر) با لیزر

در روش لیزر درمانی هیچ درد و خونریزی وجود ندارد و بیمار بعد از چند روز میتواند به فعالیت های خود بازگردد
بنا به میزان عمق شکاف ها و زخم های مقعدی هزینه عمل متغیر است.
عمل لیزر شقاق در تمامی شهر هایی که به دستگاه لیزر مناسب مجهز باشند صورت میگیرد اما درمان شقاق با لیزر در کلینیک لیزر شفا در تهران انجام میشود.
اگر شقاق در مراحل اولیه باشد (شقاق حاد) با درمان خانگی و پماد و داروهای گیاهی قابل درمان است اما در مورد شقاق مزمن باید از لیزر درمانی کمک گرفت.
درمان با لیزر عوارض قابل توجهی نداشته و درمانی بدون عوارض شناخته میشود.
توصیه پزشکان متخصص بیماری های مقعی این است که تا حداقل 3 روز بعد از عمل از ورزش خودداری کنید.
این روش درمانی هیچگونه خطری نداشته و کاملا ایمن میباشد.
خیر زیرا برش های لیزری با ظرافت و مهارت در ناحیه شکاف ها صورت میگیرد و آسیبی به عضلات تحتانی نمیرساند و بیمار دچار هیچ گونه بی اختیاری نمبشود.

34 Comments

 1. احمد تا گفت:

  سلام من شقاق دارم و الان بزرگ ترشدن دلیلش اینه که بیش از حد از پماد استفاده کردم و خیلی شل شد بعد اومدمبا تیغ یکم کشیدم روش که خون خارج بشه الان به نظرشما چیکار کنم از عمل میترسم راهی هست با خارج کردن خون خوب بشم

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام موارد ذکر شده موجب بدتر شدن بیماری می شود. جراحی با لیزر با حداقل درد و خونریزی انجام می شود و با دوران نقاهت کوتاه مدت بهبود می یابید.

 2. زهره رضایی گفت:

  سلام خواستم تشکر کنم از مجموعه خوبتون من تجربه عمل لیزر شقاق رو داشتم و کاملا راضی بودم.

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام خانم رضایی عزیز
   خوشحالیم که ما انتخابتون بودیم. همواره سلامت باشید.

 3. راحیل گفت:

  سلام من 2 روزه که عمل لیزر شقاق انجام دادم و هنوز از پشتم خونریزی دارم. میخوام بدونم طبیعیه؟ نگرانم اگر میشه زودتر جواب بدین

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   معمولاً تا 1 هفته بعد از عمل لیزر شقاق، خونریزی های کوچک طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد. در صورت ادامه دار شدن خونریزی ها میتوانید برای معاینه به پزشک جراح خود مراجعه کنید.

 4. سما گفت:

  سلام وقت بخیر حدود یک هفته است در کلینیک لیزر شفا عمل لیزر فیشر انجام دادم خوب شده اما در ناحیه مقعدم احساس خارش شدیدی دارم علتش چی میتونه باشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   حتما از لباس های زیر نخی و خنک استفاده کنید و ترجیحا لباس تنگ نپوشید. بعد از دفع هم به هیچ عنوان از دستمال کاغذی استفاده نکنید.

 5. ناهید گفت:

  سلام خسته نباشید مومنی هستم خانمی 55 ساله که مدتی هست به بیماری شقاق مبتلا شدم و یک بیرون زدگی در ناحیه مقعدیم دارم. درد و سوزش زیادی داره و زمانی که یبوستم عود میکنه بدتر میشه. درد و خونریزیش داره کلافم میکنه!!! خواهش میکنم راهنمایی کنید درد شدیدی دارم.

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام خانم مومنی عزیز
   پیشنهاد میکنم هر چه سریع تر نسبت به درمان اقدام کنید زیرا اگر بیماری شما شقاق باشد و نسبت به درمان اقدام نکنید، تبدیل به شقاق مزمن میشود و در این صورت درمان شقاق شما نیاز به جراحی با لیزر خواهد داشت. اما در مرحله شقاق حاد با درمان یبوست به کمک ملین ها براحتی درمان میشوید.

 6. مرتضی گفت:

  سلام مردی 35 ساله هستم و تازگیا یه سوزش بد وقتی اجابتمزاج داشتم حس میکردم رفتم دکتور گفت شقاق مزمن داری باید عمل کنی. به نظرتون چیکار کنم الان؟ لیزر شقاق می ارزه؟ نمیشه بدون عمل درمان کنم؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام مرتضی عزیز
   برای جلوگیری از پیشرفت بیماری شقاق باید سریع تر نسبت به درمان اقدام کنید. اگر دچار شقاق مزمن باشید باید یا با لیزر درمانی یا جراحی سنتی درمان کنید که توصیه ما به شما درمان شقاق با لیزر هست چراکه درد و خونریزی کمتری خواهید داشت و دوران نقاهت کمتری هم نسبت به درمان به روش سنتی با تیغ خواهید داشت. ضمناً هنگام عمل با لیزر نیازی بیهوشی نیست و با بیحسی موضعی دردی حس نخواهید کرد.

 7. sadra گفت:

  من چهار روزه عمل لیزر کردم اما هنوز لباس زیرم لکه خون هست و ترشح هم دارم چیکار باید بکنم؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام خونریزی و ترشح تا هفته اول بصورت محدود طبیعی هست و جای نگرانی ندارد. اگر بیش از 10 روز خونریزی ها ادامه دار شد، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

 8. میترا گفت:

  سلام من رفتم دکتر گفته باید از پماد رکتول و دیلتیازم برای شقاقم استفاده کنم اما الان یه هفتس تاثیر زیادی نداشته بنظرتون باید با لیزر عمل کنم؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   استفاده از پماد ها برای شقاق حاد میتواند موثر واقع شود اما در صورتی که بیماری یبوست درمان نشود و مدفوع شما بصورت خشک باشد، احتمال ابتلا به شقاق مزمن نیز وجود دارد. پیشنهاد میکنم برای تشخیص دقیق و اینکه آیا بیماری شقاق شما نیاز به جراحی دارد یا خیر برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

 9. سعادتی گفت:

  سلام سوالی که داشتم اینه که برای درمان فیشر با جراحی چقد تو اتاق عمل طول میکشه و درمان با لیزر چقد طول میکشه؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   بصورت کلی بیشتر جراحی های شقاق به روش سنتی و با تیغ معمولا یک ساعت و عمل لیزر معمولا 20 الی 30 دقیقه طول میکشد. البته عمق شقاق نیز بر مدت زمان عمل موثر است.

 10. مردانی گفت:

  سلام آقای دکتر من راننده تاکسی هستم و کل روزو نشستم تقریبا الان مدتیه یکم احساس درد تو دستشویی دارم بنظرتون شقاق گرفتم؟ چیکار کنم خیالم راحت شه؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام جناب مردانی
   با توجه به شرایط شما احتمال ابتلا به بیماری های مقعدی مانند بواسیر و شقاق وجود دارد. برای اطمینان به یک پزشک داخلی مراجعه نمایید. همچنین میتوانید با شماره های کلینیک لیزر شفا (22361071-021 و 22361072-021) برای تعیین وقت اقدام کنید.

 11. زارعی گفت:

  سلام میخواستم بپرسم دکتر خانوم برای درمان شقاق با لیزر دارید یا همه پزشکا مردن؟ ممنون میشم جوابمو بدین

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   در کلینیک لیزر شفا یک بخش مجزا برای بانوان در نظر گرفته شده است که کلیه کادر خانم هستند و پزشک معالج شما نیز پزشک خانم خواهد بود. برای رزرو نوبت با شماره های ما (22361071-021 و 22361072-021) در تماس باشید.

 12. mahtab گفت:

  سلام دکتر
  من 3 ماه پیش عمل شقاق با لیزر داشتم ولی هنوز احساس میکنم خوب نشدم خیلی نگرانم که به مریضی دیگه ای مثل سرطان مقعد یا هموروئید مبتلا شدم چون انگار یه زائده زده بیرون مثه گوشت اضافه مقعدی شده توروخدا جوابمو بدین خیلیی استرس دارم

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   در صورتی که با لیزر بیماری را درمان کرده باشید، احتمال بروز گوشت اضافه وجود ندارد. احتمالا به بواسیر مبتلا شده باشید اما نظر قطعی بدون معاینه نمیتوان داد. بهترین کار در حال حاظر برای شما مراجعه به پزشک داخلی است.

 13. مجتبی گفت:

  یه سوال داشتم اگر لیزر کنیم بی اختیاری مدفوع اتفاق میوفته؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام مجتبی عزیز
   در لیزر درمانی برش ها بصورت ظریف و با دقت بالا انجام میشوند تا هیچ گونه آسیبی به عضلات تحتانی (عضله اسفنکتر) نرسد و به همین دلیل احتمال بی اختیاری مدفوع پس از درمان با لیزر تقریبا صفر است و جای هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

 14. sima گفت:

  سلام من 2 ساله درگیر شقاقم و سوالم اینه برای هزینه لیزر شقاق بیمه هم قبول میکنید؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   جراحی لیزر شقاق به دلیل اینکه بصورت بی حسی موضعی انجام میگیرد و بیهوشی ندارد، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار نمیگیرد اما برای بیمه های خصوصی می بایست از شرکت بیمه خود سوال کنید که تحت پوشش قرار میدهند یا خیر.

 15. Sorena گفت:

  سلام
  ممکنه در کنار شقاق بیماری دیگه ای هم بگیریم؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   در صورتی که بیماری شقاق درمان نشود به شقاق مزمن بدل شود، شکاف ها و زخم ها عمیق تر شده و باکتری هایی که در مدفوع وجود دارند، امکان نفوذ به این زخم ها را پیدا کرده و باعث آبسه مقعدی میشوند که به دنبال آن شرایط بیماری فیستول هم فراهم میشود.

 16. سینا گفت:

  سلام من شقاق داشتم و تقریبا 3 سال پیش عمل کردمش ولی الان بعضی اوقات نمیتونم دفع گاز های روده رو کنترل کنم. میخوام بدونم ربطی به عمل شقاق داره؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   ممکن است به عضلات تحتانی آسیب رسیده باشد. برای تشخیص دقیق باید برای معاینه به پزشک مراجعه فرمایید.

 17. رامین گفت:

  سلام آقای دکتر روز بخیر
  چند روزه عمل شقاق رو انجام دادم ولی یکم چرک بدبو با احساس خارش دارم به نظرتون چیکار باید یکنم؟

  • Avatar photo پزشک متخصص گفت:

   سلام
   تا یک هفته خروج ترشحات و خونریزی های قطره ای طبیعی است اما در صورت ادامه دار شدن، به پزشک معالج خود مراجعه کنید یا با شماره 02122361071 تماس بگیرید. همکاران ما شما را راهنمایی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *