نگاه کلی به درمان شقاق با لیزر

درمان اوليه فيشر يا شقاق مقعد دارويی است و وقتي كه بيماري به دارو جواب ندهد و يا اينكه بعد از بهبود اوليه مجدد عود كند از روش جراحی با ليزر شقاق استفاده ميشود كه ابتدا محل زخم شقاق با بيحسي موضعي بيحس ميگردد و سپس با ليزر زخم برداشته ميشود و عضله دور مقعد به ميزان كم برش داده ميشود تا به زخم فرصت لازم جهت بهبود داده شود. در حين عمل اگر زائده اضافي در اثر شقاق بوجود آمده باشد قابل برداشتن است و لذا مقعد فرم نرمال اوليه خود را پيدا ميكند. بعد از عمل با ليزر شقاق بيمار ميتواند دفع راحت داشته باشد.


حال در این مقاله به شرح کامل این بیماری می‌‌پردازیم.
شیوع فیشر مقعدی

علل فیشر مقعدی

علائم شقاق مقعدی

هزینه عمل جراحی

عمل و جراحی با لیزر فیشر | درمان شقاق

درمان فیشر با جراحی و عمل با لیزر

دستورات بعد از عمل فیشر

 

پارگی  (tearing)، خراشیدگی یا ترک (abrasion) و زخم در مخرج را شقاق مقعدی یا فیشرآنال گویند. این پارگی سبب اسپاسم (انقباض) اسفنگتر داخلی مخرج می شود و این یکی خود سبب درد و افزایش عمق پارگی بر اثر کاهش خونرسانی به مخرج شده و زخم شدید می شود.

شیوع فیشر مقعدی

از نوزادی تا پیری دیده می شود و کلا بی نهایت شایع است.

علل شقاق | فیشر

معمولا یبوست و اسهال طولانی و زور زدن straining زیاد در موقع دفع مدفوع و زایمان و استفاده طولانی از ملین ها عامل شقاق است.

· گاهی فشار داخل کانال مخرج بعلت افزایش فعالیت (تونیسیته) سیستم اسفنکتریک (سیستم کنترل دفع مدفوع) بالا می باشد و در نتیجه خونرسانی به پوست و مخاط مخرج مختل می شود و شقاق ایجاد می شود.
· اختلالات روحی و روانی نیز سبب افزایش تونوسیته سیستم اسفنکتریک شده و گاهی سبب شقاق مقعدی می شود.

درد مقعدعلل ناشناخته برای شقاق | فیشر

گاهی در هر حال علتی واضح برای شقاق پیدا نمی شود.

علائم شقاق | فیشر

درد مخرج و خونریزی علائم اصلی آن است. درد مهمترین عامل تشخیصی شقاق مقعدی می باشد این درد در زمان دفع تشدید می شود و نیز دوره ای می باشد یعنی دوره های پی در پی تسکین و عود دارد و درد در هر دوره شدید و طولانی تر می شود تا اینکه دائمی شود.

منحنی زیر درد در نظر داشته باشید. به دلیل تشدید درد در زمان دفع بیمار حتی المقدور از دفع مدفوع امتناع می کند و لذا یبوست تشدیده شده و آن نیز سبب شدید تر شدن زخم شده و چرخه معیوب ایجاد می شود. اگر از شروع اولین درد 6-3 هفته گذشته باشد آنرا شقاق حاد و اگر بیشتر باشد آنرا شقاق مزمن گویند و شقاق مزمن اغلب یک حاشیه برجسته در اطراف خود دارد.

شقاق حاد معمولا با درمان طبی و داروی درمان می شود ولی شقاق مزمن اغلب نیازمند جراحی لیزری یا استاندارد است.

در برخی موارد گوشت اضافه مقعد نشانه شقاق مقعد می باشد.

هزینه عمل جراحی لیزر شقاق

تعیین هزینه دقیق جراحی لیزر شقاق بستگی به میزان وسعت و شدت بیماری دارد، زیرا هزینه عمل جراحی این بیماری را نمیتوان دقیق و بدون معاینه پیشین اعلام نمود، در این مورد پس از معاینه توسط پزشک متخصص هزینه دقیق قابل بیان خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های جراحی با لیزر و نحوه پوشش بیمه درمانی این بیماری اینجا کلیک نمائید.

خونریزی مقعد در شقاق

دفع خون روشن در زمان دفع یا بعداز آن از دیگر علائم شقاق مقعدی است. با دفع مدفوع سیاهرنگ (melena) باید علل دیگری را جستجو نمود.

· ترشحات چرکی می تواند بعلت عفونت ثانویه شقاق ایجاد شود.
· گاهی در حاشیه های برجسته شقاق فیستول کوچکی سبب دفع ترشحات چرکی می شود.
· خارش مخرج گاهی ایجاد می شود ولی وجود آن برای تشخیص ضرورت ندارد.
· گاهی بواسیر(هموروئید) بطور همزمان با شقاق وجود دارد و وجود توام آنها دلیلی برای اقدام جراحی (لیزری با استاندارد) حتی در شقاق حاد می باشد.
· شقاق در ذات خود سرطان زا نیست اما خاصه در بالای 40 سالگی باید وجود همزمان آنها را در نظر داشت.

انواع درمان شقاق مقعدی

درمان طبی

شقاق حاد در 50% موارد و شقاق مزمن در 10% موارد با درمان داروئی بهبود می آید. بطور کلی در شقاق حاد درمان داروئی و در شقاق مزمن درمان جراحی ارجح تر است.

درمان شقاق چند اصل مهم دارد

درمان یبوست – کنترل درد – لگن آب گرم

درمان داروئی شقاق

درمان داروئی شقاق را با استفاده از رژیم پر فیبر آب فراوان و تحرک بیشتر (ورزش بیشتر) درمان کنید و در صورت لزوم از ملین استفاده کنید.

درد با استفاده از کرم های بیحس کننده زایلوکائین محتوی ضد التهاب مثل کورتیزون خاصه در زمان دفع تسکین داده می شود.

“آیا به دنبال راهی قطعی برای درمان شقاق هستید؟ ما سریع‌ترین و موثرترین راه درمان شقاق یعنی لیزر را پیدا کردیم. سرپایی و بدون بیهوشی، بدون نیاز به پانسمان‌ داخلی و در کمتر از یک روز درمان شوید. نگران آسیب رسیدن به بافت مقعد در اثر اشعه لیزر نباشید. درمان شقاق با لیزر هیچ آسیبی به بافت مقعدی نمی‌زند بلکه آن را ترمیم هم می‌کند. درمان خودتان را به ما بسپارید تا زندگی بدون درد و رنج از بیماری را تجربه کنید.”

جراحی و عمل با لیزر شقاق

موثرترین روش درمان شقاق مقعدی مزمن قطع اسفنکتر داخلی است و میزان موفقیت آن 100-95% است.

در لیزر شقاق ابتدا محل زخم شقاق با بيحسي موضعي بيحس مي گردد و سپس با ليزر زخم برداشته ميشود و عضله دور مقعد به ميزان كم برش داده ميشود تا به زخم فرصت لازم جهت بهبود داده شود. در حين عمل اگر زائده اضافي در اثر شقاق بوجود آمده باشد قابل برداشتن است و لذا مقعد فرم نرمال اوليه خود را پيدا ميكند. بعد از عمل با ليزر شقاق بيمار ميتواند دفع راحت داشته باشد.

شقاقبطور کلی عمل جراحی لیزر شقاق با بیحسی موضعی و بصورت سرپائی در مطب مطابق روشهای استاندارد که یکی از آن روش ها استفاده از لیزر شقاق می باشد اقدام به قطع اسفنکتر داخلی در نواحی طرفی می شود و زائده پوستی sentinel pile نیز برداشته می شود.

با استفاده از داروهای بیحسی کننده طولانی اثر بیمار می تواند بلافاصله به محل کار خود مراجعه نماید. اکثر بیماران بهبود فوری درد را بعد از جراحی تجربه می کنند ولی تا چند روز بعد از آن درد حاصله را می توان با مصرف مسکن کنترل نمود.

از عمل لیزر شقاق بنام عمل سرپایی شقاق نیز نامبرده میشود.

دستورات بعد از عمل لیزر فیشر

1- رژیم پرفیبر
2- استفاده از ملین در صورت لزوم
3- مسکن
4- آنتی بیوتیک
5- پیاده روی و استحمام و نیز رانندگی بلامانع است.

مزایای درمان و جراحی لیزر شقاق (فیشر) مقعدی با لیزر

 • 1) نیازی به بستری در بیمارستان و گرفتن بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است نداشته و متعاقب آن نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی است را ندارند و از روز بعد از عمل میتوانند به سرکار خود بازگردند زیرا بیمار بیهوشی نگرفته و درد زیادی بعد از عمل ندارد.
 • 2) نیازی به پانسمان داخلی (توپی یا تامپون) ندارد که معمولا در جراحی سنتی اجباری و خارج کردن آن بسیار دردناک است.
 • 3)عمل معمولا در مطب انجام و بیمار بعد از عمل مرخص و میتواند بعد از عمل تغذیه معمولی و دفع مدفوع داشته باشد در حالی که در جراحی سنتی اصل برعدم تغذیه حداقل برای 24 ساعت و سپس تغذیه با سوپ برای به تاخیر انداختن دفع برای مدت چند روز می باشد.
 • 4) درد بعد از عمل با لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیار کمتر و میزان خونریزی نیز کمتر است همچنین میزان عود کمتر است.
 • 5)انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است درعمل با لیزر وجود ندارد.
 • 6)بر خلاف تصور عموم لیزر در هر مرحله ای حتی مراحل پیشرفته هموروئید و غیرو کارآیی دارد و حتی درمورد بیماران با سن بالا و مشکلات دیابتی-کبدی-کلیوی و بیماران قلبی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند قابل انجام است.

عوامل مستعد کننده بیماری شقاق

گذشته از عوامل ارثی و ژنتیکی مهمترین عامل تغییر در نوع دفع مدفوع بصورت یبوست یا اسهال شدید می باشد که هر دو این حالت ها منجر به صدمه به ناحیه آنوس و نهایتا ایجاد بیماری میشود. اما علت یبوست چه میتواند باشد؟ مهمترین عامل تغییر در شیوه زندگی و رفتن به سمت بی تحرکی است همچنین عدم استفاده از مواد غذایی فیبردار و به جای آن استفاده از غذاهای چرب و سرخ شدنی مثل فست فود ها است.

آیا تجربه پزشک نقشی در درمان این بیماری دارد یا خیر؟

در کلینیک شفا بیش از 15 سال است که تمرکز صرفا بر روی درمان بیماری های نشیمنگاهی بوده و تجربه ای ارزشمند در طی این سال ها کسب شده است که نقش این تجربه در کاهش درصد عود بیماری و تشخیص و درمان صحیح بیماری بسیار ارزشمند می باشد.

مطالب مرتبط شقاق

درد شقاق

علائم شقاق

جراحی شقاق

خونریزی شقاق

شقاق چیست ؟

دلایل بروز شقاق

درمان سریع شقاق

عکس شقاق مقعدی

درمان شقاق در بارداری

–  نقش ورزش در درمان شقاق

مزایا و معایب درمان شقاق با لیزر

درمان خانگی و تغذیه مناسب شقاق

انواع روش های درمان شقاق یا فیشر

نگاه کلی در مورد درمان شقاق با لیزر

مقایسه جراحی با چاقو و جراحی با لیزر شقاق

پرسش ها و پاسخ های مرتبط به بیماری شقاق

 

درمان سریع و قطعی بیماری های مقعدی

 

3 Comments

 1. احمد تا گفت:

  سلام من شقاق دارم و الان بزرگ ترشدن دلیلش اینه که بیش از حد از پماد استفاده کردم و خیلی شل شد بعد اومدمبا تیغ یکم کشیدم روش که خون خارج بشه الان به نظرشما چیکار کنم از عمل میترسم راهی هست با خارج کردن خون خوب بشم

  • پزشک گفت:

   سلام موارد ذکر شده موجب بدتر شدن بیماری می شود. جراحی با لیزر با حداقل درد و خونریزی انجام می شود و با دوران نقاهت کوتاه مدت بهبود می یابید.

 2. زهره رضایی گفت:

  سلام خواستم تشکر کنم از مجموعه خوبتون من تجربه عمل لیزر شقاق رو داشتم و کاملا راضی بودم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *