زگیل تناسلی یا زگیل اطراف آلت و یا مقعد یک بیماری بسیار شایع در سنینی است که فعالیت های جنسی شایع می باشد و عامل آن ویروس پاپیلومای انسانی است.

نکاتی در مورد زگیل تناسلی

این بیماری در صورت عدم درمان از طریق تماس پوستی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.

۹۰ درصد از بیمارانی که به ویروس آلوده می شوند هیچ علامت پوستی نداشته اند ولی می توانند باعث ابتلای فرد سالم شوند.

شایعترین علامت پوستی آن بصورت بروز زگیل های تکی یا متعدد در اطراف نواحی تناسلی و یا ناحیه مقعد می باشد (زگیل تناسلی) که در صورت عدم درمان به سرعت تعداد زگیل ها افزایش می یابد به همین خاطر به محض مشاهده ضایعه زگیلی در این مناطق باید به پزشک مراجعه شود.

زگیل تناسلیدرمان و معالجه زگیل تناسلی

هرچند درمان های متفاوت جهت این بیماری ارائه شده است اما استفاده از لیزر دی اکسید کربن و به دنبال آن استفاده از داروهای ضد ویروس موضعی و خوراکی بهترین راه درمان میباشد و معمولا هیچ ضایعه و اسکاری بعد سوزاندن زگیل های تناسلی به جا نمی گذارد و لازم است بیمار تا مدتی پیگیری و معاینه شود.

درمان و معالجه بیماری زگیل تناسلیعلائم زگیلهای تناسلی

به صورت زگیل های پراکنده و یا متعدد در نواحی مختلف تناسلی و به رنگ پوست می باشند که به سرعت به رشد خود ادامه داده و در صورت عدم درمان تعداد آنها زیاد شده و باعث ایجاد علائم برای فرد می شود.

در مردان این زگیل در ناحیه پوست آلت و اطراف آلت تناسلی و ناحیه پوست بیضه و در اطراف ناحیه مقعد به وجود می آید و به سرعت به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند به همین دلیل به آن زگیل تناسلی اطلاق شده اند.

در زنان این زگیل ها در ناحیه اطراف واژن و مقعد به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند.

لیزر زگیل تناسلی

درمان و جراحی با لیزر زگیل های تناسلی

معمولاً درمان به صورت از بین بردن زگیل های به وجود آمده است که باید هر چه سریعتر انجام شود تا مانع گسترش بیماری و ازدیاد زگیل ها که به سرعت رخ می دهد شود. لیزر می تواند نقش تعیین کننده ای را برای درمان زگیل های تناسلی ایفا نماید.

هرچند که به کار گیری واکسن در این مرحله چندان کار ساز نبوده و توصیه نمی شود و فقط می تواند مانع از ابتلا به سایر گونه های ویروسی شود.

زگیل ها را می توان با روش های متعددی مانند فریز و لیزر نمودن از بین برد که در این میان اثر لیزر زگیل تناسلی نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است. در یک مطالعه که به صورت تصادفی بین اثر فریز کردن (کرایوتراپی) و لیزرها انجام شده، نتایج جالب توجهی به دست آمده است که شامل بررسی از نظر اثر اولیه، تعداد دفعات درمان و میزان عود و عوارض بعد از درمان بوده است.

تصویر واقعی زگیل تناسلیپاک سازی اولیه با لیزرها ۹۰٪ و با کرایوتراپی ۳٪ بوده است.

آیا لیزر زگیل تناسلی کل ویروس را از بدن از بین برده و نوعی درمان قطعی خواهد بود؟

این نکته حائز اهمیت است که این ويروس وقتى وارد بدن شود براى هميشه در بدن باقى ميماند و هرگاه ايمنی يا مقاومت بدن كاهش مجددا ويروس فعال ميشود كه در اين زمينه با مصرف داروى ضد ويروس و از بين بردن زگیل هاى حاوى ويروس كمك به قوى شدن بدن و سركوب ویروس ميشود.

اما نكته مهم تر در انتقال ويروس از يک فرد به فرد ديگر است كه يكى از راههاى انتقال ویروس زگیل تناسلی می باشد که از طريق تماس مستقيم با بدن فرد دچار زگیل است و اين نكته را ما اكثرا در زنان و شوهران ميبينيم كه وقتى يكى از آنها گرفتار ميشود ديگرى هم از طريق تماس بدن به بدن دچار زگیل و ويروس ميشود و اينجا است كه برداشتن زگيل حاوى ويروس كمك به جلوگيرى از انتشار آن نموده و در اين زمينه برداشتن زگيل با ليزر بهترين روش است و مانع از گسترش بيمارى به ديگرى ميشود.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی لیزر زگیل تناسلی

 • پس از لیزر زگیل تناسلی و درمان آن، از هرگونه فعالیت جنسی پرهیز کنید (دوری از رابطه جنسی در دوران نقاهت)
 •  حتما پس از عمل لیزر زگیل تناسلی، از پماد های آنتی بوتیک استفاده کنید (به دلیل جلوگیری از چرک کردن زخم) 
 • پیشنهاد می شود پس از استفاده از پماد های آنتی بیوتیک، از پماد هایی از جمله سیکالفیت که ترمیم کننده بافت هستند، استفاده کنید. 
 • چون در روز های اول بعد از درمان زگیل تناسلی، محل لیزر مرطوب است، باید آن محل را کاملا خشک و تمیز نگه دارید تا از بروز هرگونه عفونت جلوگیری شود.

مزایای درمان زگیل تناسلی با لیزر

 • مدت زمان کوتاه جراحی.
 • حداقل بودن درد و خونریزی در روش لیزر.
 • اثری از اسکار بزرگ و محل زخم بزرگ نیست.
 • انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است در عمل با لیزر وجود ندارد.
 • نیازی به پانسمان داخلی (توپی یا تامپون) ندارد که معمولا در جراحی سنتی اجباری و خارج کردن آن بسیار دردناک است.
 • درد بعد از عمل با لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیار کمتر و میزان خونریزی نیز کمتر است همچنین میزان عود کمتر است.
 • عمل معمولا در مطب انجام و بیمار بعد از عمل مرخص و می تواند بعد از عمل تغذیه معمولی و دفع مدفوع داشته باشد در حالی که در جراحی سنتی اصل برعدم تغذیه حداقل برای ۲۴ ساعت و سپس تغذیه با سوپ برای به تاخیر انداختن دفع برای مدت چند روزمی باشد.
 • نیازی به بستری در بیمارستان و گرفتن بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است نداشته و متعاقب آن نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی است را ندارند و از روز بعد از عمل می توانند به سرکار خود بازگردند زیرا بیمار بیهوشی نگرفته و درد زیادی بعد از عمل ندارد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

چه دکتر و پزشکی برای درمان زگیل تناسلی با روش لیزر مناسب است؟

 

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد. هر کدام از این روش ها با توجه به وضعیت بیمار و پزشک معالج ارائه می شود. بهترین گزینه ای که می توانید به عنوان دکتر جهت لیزر زگیل تناسلی انتخاب کنید، متخصص جراح است. متخصصین جراح با توجه به تجربه و سابقه بالا می توانند درمان انواع زگیل های تناسلی (کوچک و بزرگ) را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

از دیگر انتخاب ها برای درمان زگیل تناسلی با توجه به دکتر و پزشک متخصص، می توان به مراجعه به یک متخصص پوست جهت عمل لیزر زگیل تناسلی اشاره کرد. اما باید در نظر داشت که متخصص پوست به عنوان دکتر زگیل تناسلی شناخته نمی شود. همچنین لازم به ذکر است که دکتر متخصص پوست برای درمان بیماری های که حساسیت بالایی ندارند (همچون درمان زائده های خارجی) می تواند گزینه مناسبی باشد.

درمان زگیل تناسلی در کلینیک لیزر شفا

در این کلینیک با دارا بودن تجربه ای بیش از ۱۶ سال در رابطه با درمان این بیماری، زگیل تناسلی را براحتی با لیزر درمان نموده بطوریکه کمترین درد و سوزش را بیمار احساس کند.

مطالب مرتبط با زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی در بارداری

درمان خانگی زگیل تناسلی

علائم بیماری زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در مردان و زنان

درمان قطعی و سریع زگیل تناسلی

پرسش و پاسخ در مورد زگیل تناسلی

اسکین تگ و تفاوت آن با زگیل تناسلی

فرق بین لیزر زگیل تناسلی با فریز کردن

فرق لیزر زگیل تناسلی با جراحی سنتی

زگیل تناسلی و مراجعه به پزشک متخصص

تعداد کامنت‌ها: 3

کاربران گرامی، تمامی سوالات شما تا حداکثر ۲۴ ساعت پاسخ داده خواهد شد.

 1. fereshteh گفت:

  دستگاهی که استفاده کردن خیلی خوب بود و اصلا اذیت نشدم

 2. علی گفت:

  درصد عود یا بازگشت زگیل تناسلی بعد از عمل چقدر است؟

  • Avatar photo پزشک گفت:

   سلام زگيل در ناحيه اى كه برداشته ميشود مجدد عود نميكند اما هر زمان كه ايمنى بدن به هر علتى كاهش يابد و ويروس زگيل فعال شود آنگاه زگيل جديد در محل جديد بوجود مى آيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *