مرکز تخصصی درمان بیماری‌های شقاق، بواسیر، فیستول، کیست مویی، زگیل تناسلی و آبسه مقعدی با لیزر

درمان شقاق مقعدی با لیزر، لیزر بهترین و بروزترین تکنیک درمانی شقاق مقعدی

لیزر شقاق مقعدی با لیزر، درمانی مطمئن با کمترین درد

لیزر شقاق یا فیشر (fissure laser)، بهترین و موثرترین روش درمان شقاق مقعدی است که با استفاده از اشعه لیزر پرتوان در کلینیک‌های تخصصی بیماری های مقعدی انجام خواهد شد.

لیزر شقاق به دلیل عوارض بسیار کمتر، اثربخشی بیشتر، درد و خونریزی کمتر، دوران نقاهت کمتر و … نسبت به سایر روش‌های درمان شقاق یا فیشر مقعدی محبوبیت بیشتری دارد؛ در ادامه با این روش و مزایا، معایب و مراقبت‌های بعد از آن آشنا خواهیم شد.

لیزر شقاق بصورت سرپایی و بدون بیهوشی، در کمتر از ۳۰ دقیقه در کلینیک‌های تخصصی درمان بیماری‌های مقعدی انجام خواهد شد و بعد از عمل بیمار می‌تواند به روال عادی زندگی خود باز گردد زیرا این عمل دوران نقاهت خاصی نخواهد داشت.

در یک مطالعه مقدماتی که بر روی 25 بیمار مرد و زن 20 تا 75 ساله با تشخیص بالینی شقاق مزمن مقعدی انجام شد، از لیزر فراکشنال کربن دی اکسید برای درمان بیماران استفاده شد.درد، خونریزی و یبوست به طور قابل توجهی بهبود یافت.

به نقل از: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26067925

لیزر شقاق چگونه انجام می‌شود؟

جراحی با لیزر شقاق یک روش درمان غیر تهاجمی سرپایی، بدون بیهوشی و درد و خون ریزی است که با بی حسی موضعی در یک جلسه انجام می‌شود.

در این روش برای دیدن محل شکاف یک وسیله به نام اسپکولوم را درون مقعد قرار می‌دهند و سپس آن را باز و تنظیم می‌کنند. بدون دست‌کاری و تحریک محل ترک مقعد برش‌های لیزری با دقت و ظرافت در ناحیه بیماری انجام می‌شود و ترک خوردگی ها بصورت کامل مسدود می‌شوند و زخم ناشی از شقاق که مانند یک زائده گوشتی است برداشته می‌شود.

همچنین در لیزر شقاق هیچگونه آسیبی به بافت های عضلانی ناحیه مقعد وارد نمی‌شود. البته که مهارت پزشک جراح نیز در این بخش دخیل است.

در لیزر شقاق ابتدا محل زخم شقاق با بيحسی موضعی بيحس می‌گردد و سپس با با تاباندن اشعه لیزر (co2) به شکاف های ایجاد شده در ناحیه مقعدی ليزر زخم برداشته می‌شود و عضله دور مقعد به ميزان كم برش داده می‌شود تا به زخم فرصت لازم جهت بهبود داده شود. در حين عمل اگر زائده اضافی در اثر شقاق بوجود آمده باشد قابل برداشتن است و لذا مقعد فرم نرمال اوليه خود را پيدا ميكند. بعد از عمل با ليزر شقاق بيمار ميتواند دفع راحت داشته باشد.

از آنجایی که شقاق یکی بیماری های دردناک مقعدی به حساب می‌آید، انتخاب بهترین روش که بتوان شقاق را با حداقل درد و خونریزی درمان کرد برای بیماران بسار حائز اهمیت است. لیزر شقاق از بهترین روش‌های درمان این بیماری است که بصورت سرپایی و با کوتاه ترین دوره نقاهت پس از عمل انجام خواهد شد.

شماره تماس کلینیک تخصصی درمان بیماری‌های مقعدی در تهران: ۰۲۱۲۲۳۶۱۰۷۱

بیشتر بخوانید: راه درمان فیشر چیست؟

مصاحبه با بیمار مشکوک به شقاق و فیستول بعد از درمان

تفاوت لیزر کم توان و لیزر پرتوان در درمان شقاق چیست؟

لیزر درمانی شقاق بستگی به میزان عود بیماری دارد. در صورتی که شقاق در مرحله ی حاد قرار داشته باشد آن را با لیزر کم توان و اگر بیماری در حالت مزمن قرار داشته باشد آن را با اشعه پرتوان درمان می کنند.

در لیزر کم‌توان معمولا از اشعه ای از جنس کربن دی اکسید استفاده می‌شود. در این عمل جراحی، ابتدا با لیزر، بافت‌های فیبروتیک و گرانولیت عضله منقبض شده مقعد یا همان اسفنکتر حذف می‌شود. این کار باعث شل شدن عضله اسفنکتر می شود و از حالت انقباض خارج می گردد. سپس لبه‌های شکاف فیشر با اشعه‌های لیزر، به صورت مداوم و بدون وقفه پرتو افکنی می‌شوند تا عروق کوچک بریده شده در عمل و همچنین زخم شقاق ترمیم شود. در نهایت این عمل منجر به بهبود زخم می‌شود. در این روش میتوان در یک جلسه به درمان شقاق یا فیشر پرداخت.

برای درمان شقاق مزمن که از لیزرهای پر توان استفاده می شود، با این نوع لیزر زخم شقاق و زایده پوستی آن از بین رفته و عمل اسفنکتروتومی انجام می‌شود.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره لیزر شقاق مقعدی با کلینیک لیزر شفا در ارتباط باشید.

برای درمان شقاق به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان بیماری های مقعدی از جمله شقاق یا فیشر میتوانید به پزشکان و جراحان داخلی و دکتر گوارش مراجعه نمایید.

همچنین توصیه میشود حتماً در مراحل اولیه مشاهده علائم بیماری شقاق به پزشک مراجعه کنید چرا که عدم مراجعه به پزشک و پشت گوش انداختن مراحل درمانی میتواند شقاق حاد را به شقاق مزمن تبدیل کند که باعث سخت تر شدن درمان شقاق میشود. پشت گوش انداختن درمان باعث آسیب به بافت های مقعدی از جمله عضله اسفنکتر و عمیق تر شدن زخم خواهد شد.

یکبار برای همیشه با درمان شقاق با لیزر از بیماری پر درد و خونریزی شقاق (فیشر) مقعدی خداحافظی کنید تا از سوزش و درد مقعدی نجات پیدا کنید! لیزر شقاق روشی نوین و بدون درد و خونریزی است که دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

درمان شقاق حاد و شقاق مزمن با لیزر

بیماری شقاق در مراحل ابتدایی با بروز بیماری یبوست و خشکی مدفوع بروز میکند و در این مرحله به بیماری شقاق حاد گفته میشود. درمان شقاق حاد بسیار آسان بوده و با دارو درمانی و تغییر عادات غذایی براحتی قابل درمان است. برای مثال شما مصرف پماد های تجویز شده توسط پزشک متخصص یا استفاده از ملین ها و استفاده از سبزیجات و مواد غذایی پر فیبر شقاق حاد خود را درمان خواهید کرد و نیازی به عمل شقاق با لیزر و جراحی نخواهید داشت.

در صورتی که شقاق حاد درمان نشود و روند ایجاد زخم و شکاف های مقعدی متوقف نشود، بیماری تبدیل به شقاق مزمن میشود که در این حالت فرد در ناحیه مقعدی خود یک زائده گوشتی(گوشت اضافه مقعدی) احساس میکند. درمان شقاق مزمن با لیزر یا جراحی سنتی انجام میشود و احتمال درمان آن با دارو یا روش های خانگی کم است. به همین دلیل توصیه میشود بیماری شقاق در همان مراحل اولیه بهتر است درمان شود.

ویدئو درباره لیزر شقاق

برای رزرو نوبت جهت لیزر فیشر مقعدی در غرب تهران با کلینیک لیزرشفا تماس بگیرید.

امکان عود شقاق بعد از عمل لیزر

خیر. به طور کلی اگر بعد از درمان شقاق با لیزر تغذیه مناسبی داشته باشید و از بروز یبوست و اسهال مزمن جلوگیری کنید، احتمال عود دوباره فیشر وجود نخواهد داشت. اما اگر مستعد یبوست سخت و شدید هستید و حتی بعد از عمل لیزر درمانی شقاق هم از خشکی و سفت بودن مدفوع خود رنج می‌برید، احتمال عود مجدد شقاق و زخم شدن دوباره مقعد شما وجود دارد.

پیشگیری از شقاق بعد از درمان آن با لیزر

اینفوگرافیک لیزر شقاق با لیزر

همانطور که گفته شد احتمال بروز مجدد شقاق در صورت عدم ترک عادات اشتباه، پس از درمان شقاق با لیزر یا جراحی وجود دارد. بنابراین انجام برخی فعالیت های پیشگیرانه از ابتلای مجدد به بیماری فیشر ضروری است تا دوباره این پارگی سبب اسپاسم (انقباض) اسفنکتر داخلی مخرج نشود.

 • انجام ورزش های روزانه
 • درمان کامل بیماری یبوست
 • داشتن تحرک کافی در طول روز
 • مصرف روزانه آب به مقدار کافی
 • استفاده از سبزیجات و مواد غذایی فیبر دار

بیشتر بخوانید: درمان شقاق با تیغ جراحی

هزینه درمان شقاق با لیزر

یکی از مهمترین سوالاتی که بیماران مبتلا به بیماری شقاق دارند، این است که هزینه عمل لیزر شقاق مقعدی چقدر است؟ در پاسخ به این سوال و پرتکرار نمیتوان مبلغ هزینه مشخصی را تعیین کرد. عدم تعیین هزینه دقیق عمل شقاق با لیزر به دلیل وابستگی هزینه به تعداد و عمق شکاف ها و زخم های مقعدی در ناحیه مقعد است.

برای اطلاع دقیقاز هزینه جراحی عمل شقاق با لیزر میتوانید به کلینیک لیزر شفا مراجعه کرده و پس از معاینه توسط دکتر متخصص خانم / آقا درباره هزینه عمل لیزر شقاق مقعدی اطلاعات کافی کسب کنید.

مزایای درمان لیزری شقاق (فیشر) مقعدی نسبت به سایر روش ها

برخی از مزایای لیزر شقاق یا فیشر مقعدی عبارتند از:

 • نیازی به بستری در بیمارستان نمی باشد
 • بیهوشی نگرفته ودرد زیادی بعد از عمل ندارد.
 • با یک دید درست هزینه کمتر نسبت به جراحی شقاق می باشد.
 • انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است درعمل با لیزر وجود ندارد.
 • درد، و میزان خونریزی همچنین میزان عود بعد از عمل با لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیارکمتر است.
 • نیازی به پانسمان داخلی (توپی یا تامپون)ندارد که معمولا در جراحی سنتی اجباری و خارج کردن آن بسیار دردناک است .
 • نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی با چاقو است را ندارند و از روز بعد از عمل شقاق با لیزر میتوانند به سرکار خود بازگردند زیرا بیمار نیازی به گرفتن بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است ندارد.
 • عمل جراحی لیزر شقاق معمولا در مطب یا کلینیک انجام می شود و بیمار بعد از عمل مرخص شده ومیتواند تغذیه معمولی و دفع مدفوع داشته باشد در حالی که در جراحی سنتی اصل برعدم تغذیه حداقل برای ۲۴ ساعت وسپس تغذیه با سوپ برای به تاخیر انداختن دفع برای مدت چند روزمی باشد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی شقاق با لیزر

پس از درمان کامل فیشر آنال با لیزر برای مدتی بیمار باید یکسری از فعالیت های مراقبتی را انجام دهد تا هر چه سریعتر به بهبودی 100 درصدی دست یابد و از عود مجدد این بیماری جلوگیری شود. مراقبت های بعد از عمل لیزر شقاق عبارتند از:

 • نشستن در آب گرم: نشستن در آب گرم، دو الی سه مرتبه در روز به مدت 10 دقیقه می‌تواند به تقویت عضلات لگن، پاکسازی ناحیه مقعد و کاهش درد و سوزش کمک کند.
 • خشک کردن محل با دستمال نرم: تمیز کردن بدن بعد از هربار دستشویی رفتن در جلوگیری از عفونت نقش بسیار مهمی دارد. اما حتما این کار را با دستمال نرم و لطیف انجام دهید.
 • پیاده روی و تحرک: توصیه میشود حداقل تا 3 روز از انجام فعالیت های ورزشی اجتناب کنید اما بعد از آن برای بهبود سریعتر بیماری فعالیت‌های سبک و پیاده روی انجام دهید. زیرا با بالا بردن گردش خون و خونرسانی بیشتر به لگن، به بهبود سریعتر بیماری کمک می‌کند.
 • عدم استفاده از شوینده‎‌های معطر: صابون و شوینده‌های معطر می‌تواند موجب تحریک ناحیه مقعد شود به همین دلیل در زمان بعد از جراحی پیشنهاد نمی‌شود.
 • رعایت تغذیه و مصرف کافی فیبر: مصرف کافی مایعات و غذاهای فیبر دار به دفع راحت تر مدفوع کمک می‌کند و هنگام اجابت مزاج، فشار کمتری به محل جراحی وارد می‌گردد. همچنین از مصرف غذاهای تند و فلفل پرهیز جدی شود و مصرف سبزیجات و مواد غذایی پر فیبر را بیشتر در سبد غذایی خود قرار دهید.
 • تمیز نگه داشتن محل زخم: محل زخم جراحی را روزانه با آب ولرم و صابون بشویید و با گار استریل مجدد پانسمان شود؛ برای جلوگیری از نشتی خونابه و ترشحات زخم، ناحیه زخم را با باند استریل پانسمان کنید و روزانه پانسمان را تعویض کنید.

قطعا نمی توان از عوارض بعد از عمل شقاق چشم پوشی کرد و این عمل هم عارضه های خاص خودش را به همراه دارد اما با رعایت موارد بالا شما تا مقدار زیادی می توانید این عوارض را کاهش داده و کنترل کنید، همچنین از عود مجدد بیماری جلوگیری کنید.

آیا عمل درمان شقاق با لیزر تحت پوشش بیمه است؟

این عمل جراحی از آنجایی که بدون بستری شدن در بیمارستان انجام می‌شود، از لیست عمل‌های تحت پوشش بیمه خارج بوده و تنها در صورتی که مرکز درمانی شما طرف قرار داد با مراکز بیمه باشد، با دریافت یک نسخه از کلینیک می‌توانید بخشی از هزینه عمل شقاق با لیزر خود را از بیمه دریافت کنید.

چه کسانی بیشتر شقاق میگیرند؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چه کسانی بیشتر شقاق میگیرند و درگیر این بیماری دردناک میشوند. در همین جهت توجه شما را به آمار زیر جلب می‌نماییم:

خانم آقا سن
6.7% 6.5% 6 – 11
6.7% 3.8% 12 – 17
14.8% 7.3% 18 – 24
18.6% 12.1% 25 – 34
11.9% 15.5% 35 – 44
14.0% 15.9% 45 – 54
11.4% 18.0% >55 – 64
16.0% 20.9% 65+
منبع : ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4109752

مطالب مرتبط شقاق

شقاق چیست ؟

جراحی شقاق

راه های درمان شقاق

درمان سریع شقاق

عکس شقاق مقعدی

درمان شقاق در بارداری

نقش ورزش در درمان شقاق

مزایا و معایب درمان شقاق با لیزر

پرسش ها و پاسخ های مرتبط به بیماری شقاق

سوالات متداول درمان شقاق (فیشر) با لیزر

در روش لیزر درمانی هیچ درد و خونریزی وجود ندارد و بیمار بعد از چند روز میتواند به فعالیت های خود بازگردد
بنا به میزان عمق شکاف ها و زخم های مقعدی هزینه عمل متغیر است.
عمل لیزر شقاق در تمامی شهر هایی که به دستگاه لیزر مناسب مجهز باشند صورت میگیرد اما درمان شقاق با لیزر در کلینیک لیزر شفا در تهران انجام میشود.
اگر شقاق در مراحل اولیه باشد (شقاق حاد) با درمان خانگی و پماد و داروهای گیاهی قابل درمان است اما در مورد شقاق مزمن باید از لیزر درمانی کمک گرفت.
درمان با لیزر عوارض قابل توجهی نداشته و درمانی بدون عوارض شناخته میشود.
توصیه پزشکان متخصص بیماری های مقعی این است که تا حداقل 3 روز بعد از عمل از ورزش خودداری کنید.
این روش درمانی هیچگونه خطری نداشته و کاملا ایمن میباشد.
خیر زیرا برش های لیزری با ظرافت و مهارت در ناحیه شکاف ها صورت میگیرد و آسیبی به عضلات تحتانی نمیرساند و بیمار دچار هیچ گونه بی اختیاری نمبشود.
بله، بهترین و مطمئن ترین راه برای درمان شقاق مقعدی، لیزر آن است. لیزر درمانی جدید ترین تکنیک برای درمان شقاق مقعدی می باشد که میتواند شقاق را بطور قطعی از بین ببرد و از عود آن جلوگیری کند. بیماری شقاق مقعدی باتوجه به شدت و علاپم آن به روش‌های گوناگون درمان خواهد شد اما بهترین و قطعی ترین رو درمان برای آن لیزر است.

55 در مورد “لیزر شقاق مقعدی با لیزر، درمانی مطمئن با کمترین درد”

  1. Avatar photo
   دکتر داود تاجبخش

   سلام. بله سوزش و خارش مقعد بعد از لیزر شقاق طبیعی بوده و از عوارض طبیعی پس از جراحی است. اما اگر شدت این سوزش و خارش زیاد شد و در طولانی مدت ادامه دارد بود، بهتر است تا حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 1. سلام وقت بخیر
  من تقریبا 4ماه پیش لیزر شقاق انجام دادم. الان یک مقدار در دفع مدفوع بی اختیاری دارم
  ممکنه این دو مورد بهم مربوط باشه؟

 2. سلام وقت بخیر
  ممنون از مقاله خوبتون
  دمتون گرم
  فقط یجایی نوشته بودین که “در لیزر شقاق ابتدا محل زخم شقاق با بيحسي موضعي بيحس مي گردد و سپس با ليزر زخم برداشته می‌شود و عضله دور مقعد به ميزان كم برش داده مي‌شود تا به زخم فرصت لازم جهت بهبود داده شود. ”
  میخواستم بدونم باتوجه به اینکه عضله های مقعد در این مورد برش داده میشن، چقدر زمان میبره تا زخم خوب بشه؟ چون شاغل هستم خیلی این مسئله برام مهمه

  1. Avatar photo
   دکتر داود تاجبخش

   سلام معمولاً 7 تا 10 روز دوران نقاهت بعد از عمل لیزر شقاق هست تا زخم کاملا خوب شود. با این حال برای مشاوره رایگان با پزشک متخصص ميتوانيد از طريق تلگرام يا واتساپ به شماره ٠٩٣٧١٣٠٩٣٧٦ پيام بدهيد.

 3. سلام آقای دکتر روز بخیر
  چند روزه عمل شقاق رو انجام دادم ولی یکم چرک بدبو با احساس خارش دارم به نظرتون چیکار باید یکنم؟

  1. سلام
   تا یک هفته خروج ترشحات و خونریزی های قطره ای طبیعی است اما در صورت ادامه دار شدن، به پزشک معالج خود مراجعه کنید یا با شماره 02122361071 تماس بگیرید. همکاران ما شما را راهنمایی می کنند.

 4. سلام من شقاق داشتم و تقریبا 3 سال پیش عمل کردمش ولی الان بعضی اوقات نمیتونم دفع گاز های روده رو کنترل کنم. میخوام بدونم ربطی به عمل شقاق داره؟

  1. سلام
   ممکن است به عضلات تحتانی آسیب رسیده باشد. برای تشخیص دقیق باید برای معاینه به پزشک مراجعه فرمایید.

  1. سلام
   در صورتی که بیماری شقاق درمان نشود به شقاق مزمن بدل شود، شکاف ها و زخم ها عمیق تر شده و باکتری هایی که در مدفوع وجود دارند، امکان نفوذ به این زخم ها را پیدا کرده و باعث آبسه مقعدی میشوند که به دنبال آن شرایط بیماری فیستول هم فراهم میشود.

  1. سلام
   جراحی لیزر شقاق به دلیل اینکه بصورت بی حسی موضعی انجام میگیرد و بیهوشی ندارد، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار نمیگیرد اما برای بیمه های خصوصی می بایست از شرکت بیمه خود سوال کنید که تحت پوشش قرار میدهند یا خیر.

  1. سلام مجتبی عزیز
   در لیزر درمانی برش ها بصورت ظریف و با دقت بالا انجام میشوند تا هیچ گونه آسیبی به عضلات تحتانی (عضله اسفنکتر) نرسد و به همین دلیل احتمال بی اختیاری مدفوع پس از درمان با لیزر تقریبا صفر است و جای هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

 5. سلام دکتر
  من 3 ماه پیش عمل شقاق با لیزر داشتم ولی هنوز احساس میکنم خوب نشدم خیلی نگرانم که به مریضی دیگه ای مثل سرطان مقعد یا هموروئید مبتلا شدم چون انگار یه زائده زده بیرون مثه گوشت اضافه مقعدی شده توروخدا جوابمو بدین خیلیی استرس دارم

  1. سلام
   در صورتی که با لیزر بیماری را درمان کرده باشید، احتمال بروز گوشت اضافه وجود ندارد. احتمالا به بواسیر مبتلا شده باشید اما نظر قطعی بدون معاینه نمیتوان داد. بهترین کار در حال حاظر برای شما مراجعه به پزشک داخلی است.

   1. سلام.من شقاق مزمن دارم.الان فیستول قفل شده و دیگه باز نمیشه.میخام عمل کنم امروز
    چکار کنم؟

    1. Avatar photo
     پزشک کلینیک

     سلام. ميتوانيد برای بررسی این مشکل خودتان به مركز ما مراجعه كنيد تا پزشکان شما را به دقت معاینه کنند. تلفن تعيين نوبت ☎️٢٢٣٥٩١٣٥-٢٢٣٦١٠٧٢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
تماس با ما مسیریابی