معایب و مضرات رابطه مقعدی و تاثیر آن در بوجود آمدن بواسیر یا هموروئید

پادکست زگیل تناسلی
07/07/2020
پرسش و پاسخ به سوالات کیست مویی
سوالات و پرسش های رایج در مورد بیماری کیست مویی
27/07/2020

رابطه مقعدی، رابطه ای است که به هیچ وجه توصیه نمی شود در اینجا به شرح این نوع رابطه می پردازیم

رابطه مقعدی چیست ؟

رابطه مقعدی عمل جنسی است که توسط دخول آلت تناسلی مردانه به مقعد انجام می شود. مضرات رابطه مقعدی بسیار زیاد و خطرناک بوده و آسیبهای جبران ناپذیری به فرد وارد می کند. این رابطه از نظر متخصصان بهداشت منع شده است.

 

دلیل مضر بودن رابطه مقعدی

ابتدا نگاهی به مکانیزم عملکرد داخلی بدن می اندازیم. دستگاه گوارشی دارای دو نوع اسفنکتر داخلی و اسفنکتر خارجی است. اسفنکتر داخلی غیر ارادی و اسفنکتر خارجی ارادی است.

زمانی که نیاز به عمل خروج مدفوع از دریچه مقعد دارید اسفنکتر داخلی باز می شود. اما اسفنکتر خارجی هنگام عمل باز کردن دریچه مقعد و دفع مدفوع باز می شود که به اراده ماست. از این جهت زمانی که احساس نیاز به دفع مدفوع دارید می توانید خودتان را نگه دارید تا به محل مناسب برسید و سپس به اراده خود عمل دفع را انجام دهید.

در اطراف مقعد رشته های عصبی زیادی وجود دارد که بسیار آسیب پذیر و حساس می باشند و هنگامی که در دهانه مقعد چیزی وارد شود به سرعت واکنش نشان میدهند.

بنابراین رابطه جنسی از طریق مقعد یا وارد شدن هر شئی در درون مقعد به اسفنکتر خارجی آسیب می رساند و سبب از دست دادن قدرت ارادی آن می شود.

این عارضه باعث می شود کنترل خروج مدفوع از دست برود و به صورت ناخواسته و غیر ارادی مدفوع از دریچه مقعد خارج شود.

 

عوارض رابطه مقعدی

خونریزی مقعد

مویرگهایی ریز در ناحیه مقعد وجود دارد که اگر آمیزش مقعدی با احتیاط صورت نگیرد منجر به خونریزی های کم و زیاد می گردد.

 

زود انزالی

یکی از عوارض مهمی که رابطه مقعدی ایجاد می کند زود انزالی است. درنتیجه فرد نمی تواند از رابطه با همسرش لذت کافی را ببرد و دچار سرد مزاجی می شود.

 

انتقال ایدز

همان طور که گفته شد در آمیزش مقعدی خونریزی وجود دارد و از این جهت احتمال انتقال ویروس ایدز بالا می رود. بنابراین استفاده از کاندوم ضروری است.

 

درد مقعدی

به دلیل وجود رشته های عصبی اطراف مقعد، این رابطه درد شدید مقعد را به همراه دارد.

 

بیماریهای عفونی

احتمال انتقال بیماری های عفونی در رابطه مقعدی بالا می ورد مخصوصا هنگامی که پس از آمیزش مقعدی، بدون شستشوی كامل طرفین رابطه جنسی از جلو انجام گردد.

 

آسیب به مقعد

گیرنده‌هایی حساس در مقعد وجود دارد که به محض ورود مدفوع انتهای رکتوم احساس دستشویی در فرد ایجاد می کند. این گیرنده ها تفاوت وجود گاز و مدفوع را می‌فهمد اما آمیزش مقعدی در درازمدت سبب آسیب‌هایی به این گیرنده ها می شود

 

بی اختیاری مدفوعی اختیاری مدفوع

انجام مکرر آمیزش مقعدی به عضلات حلقوی آسیب می رساند. عضلات حلقوی وظیفه بستن مقعد را بر عهده دارند. در موارد پیشرفته تر سبب آسیب به عضله اسفنکتر مقعد و بی اختیاری مدفوعی می گردد.

 

سوراخ شدن روده ها

آمیزش مقعدی می تواند سبب سوراخ شدن روده ها شود.

 

تاثیر رابطه مقعدی در بوجود آمدن بواسیر (هموروئید)

یکی از مهمترین خطرات و آسیب های رابطه مقعدی، امکان ابتلا به بیماری بواسیر ( هموروئید ) و یا شقاق است.

همانطور که گفته شد رابطه مقعدی به دلیل آسیبی که به اسفنکتر خارجی وارد می کند احتمال ابتلا به بواسیر را افزایش می دهد، زیرا برقراری رابطه جنسی از طریق مقعد سبب گشاد شدن عروق و تورم آن و در نتیجه ایجاد بواسیر و یا هموروئید می شود که بایستی جهت درمان بواسیر اقدام نمود.

به علاوه هنگامی که مبتلا به بواسیر هستید برقراری رابطه ممنوع است زیرا بیماری را تشدید می کند و سبب افزایش عفونت و خونریزی می گردد.

همچنین افرادی که یکبار مبتلا به بواسیر شده اند برقراری رابطه از پشت می تواند ریسک بیشتری داشته باشد. بنابراین تا بهبودی کامل صبر کنید تا احتمال آسیب به حداقل برسد.

راه‎‌کارهای کاهش عوارض رابطه مقعدی

معمولا رابطه مقعدی توصیه نمی شود ولی کسانی که اصرار بر این موضوع دارند بهتر است موارد زیر را رعایت نمایند:

  • برای رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کنید تا از ابتلا به بیماری های آمیزشی جلوگیری کند.
  • ناحیه ی مقعد دارای رشته های عصبی زیادی است بنابراین قبل از برقراری رابطه به خوبی همسر خود را آماده کنید وعمل دخول را به آرامی انجام دهید.
  • ساختار واژن و مقعد باهم متفاوت هستند و نمی توان با قدرت و سرعت رابطه واژنی، رابطه مقعدی هم برقرار کرد.
  • رابطه مقعدی دائمی نداشته باشید زیرا که مضرات بسیاری را برای هر دو طرفین این رابطه به همراه می آورد.
  • بهتر است هنگام برقراری رابطه از ژل های روان کننده استفاده کنید تا آسیب کمتری به زن وارد شود و احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل بواسیر کاهش یابد.
Call Now Buttonتماس بگیرید