لیزر فیستول مقعد

عوامل مستعد کننده بیماریهای نشیمنگاهی یا مقعدی
10/04/2017
مطالعه در مورد لیزر فیستول مقعد
روش های درمان و جراحی فیستول مقعدی
29/10/2018

لیزر فیستول مقعد و درمان آن در کلینیک لیزر شفا

کلینیک لیزر شفا با مدیریت مستقیم دکتر داود تاج بخش اداره میگردد. یکی از خدمات اصلی این کلینیک بخش لیزر فیستول می‌باشد که در آن از لیزر جهت جراحی فیستول استفاده میشود؛ این جراحی بقدری راحت میباشد که بیمار احساس هیچگونه نگرانی نخواهد داشت.

ممکن است شما از چرک در ناحیه مقعد خود که بدلیل وجود فیستول پدید آمده ناراحت و ناراضی باشید بدین ترتیب در صورت تشخیص پزشک اگر نیاز به جراحی داشته باشد بهتر است بجای جراحی با تیغ (جراحی باز) از جراحی با لیزر بهره برد؛ که به مزایای این روش در پایین اشاره خواهیم کرد.

جراحی با لیزر یا جراحی سنتی

در این روش به ماهیچه‌های روده که وظیفه کنترلی دارند آسیبی وارد نخواهد شد که سبب بی اختیاری مدفوع و یا دفع گاز معده گردد. زخم ایجاد شده با لیزر بسیار کوچک و بدون درد می باشد.

در جراحی فیستول با لیزر از بی حسی موضعی در حالیکه بیمار به بقل یا به پشت خوابیده است صورت میگیرد که سبب می شود بیمار براحتی تنفس کرده و فشاری به شکم وی نیاید.

درمان فيستول مقعد با ليزر

پزشك جراح با تجربه معمولا با معاينه ميتواند طول و عمق ليزر را مشخص كند ولي گاهى نياز به انجام سونوگرافي مخصوص مقعدی دارد و براساس اين دو ميتوان اقدام به درمان لیزر فیستول نمود. در موارد بسيار كمى بعلت عمق شديد فيستول و احتمال صدمه زياد به عضلات نگهدارنده گاز و مدفوع احتمال بي اختياري وجود دارد كه معمولا در اين موارد از لیزر استفاده نمی شود.

اما خوشبختانه در اكثريت موارد فيستول زياد عمقی نميباشد و براحتي با ليزر قابل درمان خواهد. جراح بعد از انجام بيحسي موضعي با يك ميله مخصوص (probe) اقدام به مشخص كردن مسير کرده و سپس مسير فيستول بكمك ليزر co2بطور كامل باز و يا برداشته ميشود.

بعلت حداقل صدمه توسط ليزر بيمار براحتي از روز بعد ميتواند دفع مدفوع را راحت داشته باشد و مراحل ترميم بسيار سريعتر از جراحى معمولي با چاقو اتفاق مي افتد.

لیزر فیستول مقعد

مزایا و مقایسه درمان لیزر فیستول با جراحی سنتی

1) نیازی به بستری در بیمارستان و گرفتن بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است نداشته و متعاقب آن نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی است را ندارند و از روز بعد از عمل میتوانند به سرکار خود بازگردند زیرا بیمار بیهوشی نگرفته ودرد زیادی بعد از عمل ندارد.

2) نیازی به پانسمان داخلی (توپی یا تامپون)ندارد که معمولا در جراحی سنتی اجباری و خارج کردن آن بسیار دردناک است .

3) عمل معمولا در مطب انجام و بیمار بعد از عمل مرخص و میتواند بعد از عمل تغذیه معمولی و دفع مدفوع داشته باشد در حالی که در جراحی سنتی اصل برعدم تغذیه حداقل برای 24 ساعت و سپس تغذیه با سوپ برای به تاخیر انداختن دفع برای مدت چند روزمی باشد.

4) درد بعد از عمل با لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیار کمتر و میزان خونریزی نیز کمتر است همچنین میزان عود کمتر است.

5) انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است درعمل با لیزر وجود ندارد.

6) بر خلاف تصور عموم لیزر در هر مرحله ای حتی مراحل پیشرفته فیستول و غیرو کارآیی دارد و حتی درمورد بیماران با سن بالا و مشکلات دیابتی-کبدی-کلیوی وبیماران قلبی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند قابل انجام است.

چرا دکتر داود تاج بخش ؟

ایشان در سال 1372 تا 1374 یک دوره تخصصی در انگلستان در دانشگاه لندن در رابطه با بیماریهای ناحیه مقعد گذرانده و بعد از سال 1374 که به ایران بازگشتند حدود 10 سال در نقاط مختلف ایران مشغول کار عملی و دوران طرح بودند و سال 1380 به تهران بازگشته و پس از آشنایی با مبانی لیزر و دستگاه لیزر، بیشتر تمرکز کاری خودشان را در ارتباط با درمان بیماریهای ناحیه مقعد با لیزر گذاشته و طی این مدت دوره های متعددی توسط مرکز لیرز دانشگاه تهران و مرکز لیزر انجمن لیزر ایران که با همکاری انجمن لیزر سوئد بوده شرکت و با درجه خوب این دوران را طی نموده اند.

دکتر داود تاج بخش از سال 1383 به بعد تصمیم گرفتند که یک کلینیک خصوصی تاسیس کرده و فعالیت هایی که تا به حال در بخش عمومی بوده را در بخش خصوصی از لیزر و درمان بیماریهای نشیمنگاه استفاده نمایند. از آن سال تاکنون حدود 14 سال به طور مداوم به این کار مشغول بوده و در این مدت تجربیات بسیار متعدد و خوبی را در رابطه با بیماریهای ناحیه مقعد که بسیار به ندرت ( مثلاً ماهانه باهاش سرکار داشتند ) حالا به طور روزانه و کاملا تخصصی درگیر شده اند.

لیزر فیستول مقعد

در اینجا به یک مقاله جهت پرداخت کمی تخصصی تر به این نکته اشاره می نمائیم.

مطالعه در مورد لیزر فیستول مقعد

پیش‌ زمینه در مورد مدیریت فیستول مقعدی با لیزر

داده‌های محدودی در ارتباط با درمان‌های endofistular برای فیستول های مقعدی وجود دارد که گروه ما اولین نتایج اولیه استفاده از لیزر فیبر فیستول شعاعی بستن (FiLaC ™) را گزارش می‌کند.

انواع روش‌های لیزر فیستول

هدف از این مطالعه ارزیابی گروهی از فیستول های مقعدی بود که با استفاده از لیزر تخلیه و همچنین بسته شدن فلاپ قطعی فیستول داخلی در طی یک پیگیری طولانی مدت انجام شد. عوامل موثر بر موفقيت بهبودي اوليه و موفقيت بهبودي ثانويه (يعني موفقيت پس از يک يا دو عمل) تعيين شد.

مطالعه و بررسی لیزر مقعد

نتایج درمان با لیزر فیستوکتومی

این مطالعه در مورد  117 بیماری که لیزر فیستول را انجام داده اند را در طی یک دوره پیگیری متوسط 4-4 ماه (محدوده 6-60 ماه) با 13 بیمار (11.1٪) که دارای فیستول مربوط به کرون بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. اختلال در مدفوع جامد و مایع گزارش نشده است. بی اختیاری مایع به مخاط و گاز در دو مورد (1.7٪) و یک آبسه اواخر در یک مورد (0.8٪) مورد بررسی قرار گرفت.

میزان بهبودی اولیه به ترتیب 117/117 (1/64 درصد) و 6/63 درصد برای فیستول کریپتوگندالیال و 2/69 درصد برای فیستول کرون بود. از 42 بیمار که شکست خورده بودند، FiLaC ™ 31 تحت عمل دوم (Re-FiLaC ™، فیستوکتومی با بازسازی اسفنکتر یا فیستولوتومی) انجام گرفت.

میزان بهبودی ثانویه، که به عنوان اصلاح فیستول در انتهای دوره مطالعه تعریف شد، به ترتیب 103/117 (88.0٪) و 5/85٪ برای فیستول کریپتوگندالیال و 3/92٪ برای فیستول کرون بود. میزان موفقیت اولیه ابتدا به طور معنیداری بیشتر از نوع فیستول فتوسنتیک بود که نتایج اولیه و ثانویه آن تحت تأثیر سن، جنس، حضور بیماری کرون، تعداد عمل جراحی قبلی و نوع فلپ طراحی شده برای بستن فیستول داخلی باز بود.

بررسی لیزر فیستول مقعد

در کل لیزر یک دستاورد جدید در حوزه پزشکی نیز میباشد که در اکثر حوزه های پزشکی سعی بر آن بوده که تا آنجایی که مقدور هست از لیزر استفاده شود تا جراحی سنتی با تیغ جراحی.

 

 

Call Now Buttonتماس بگیرید