مرکز تخصصی درمان بیماری‌های شقاق، بواسیر، فیستول، کیست مویی، زگیل تناسلی و آبسه مقعدی با لیزر

عمل جراحی لیزر کیست مویی یا سینوس پیلونیدال - درمان قطعی کیست مویی با لیزر

لیزر کیست مویی، درمان قطعی کیست پیلونیدال، مزایا لیزر کیست مویی

لیزر کیست مویی

قبل از پرداختن به درمان کیست مویی با لیزر اشاره کوچکی به تعریف این بیماری میپردازیم.

عناوین مقاله (جهت دسترسی سریع) پنهان

کیست مویی چیست؟

سینوس مویی (pilonidal sinus) یا کیست پیلونیدال (Pilonidal cyst) بیماری شایع ناحیه انتهای ستون فقرات یا دنبالچه کمی نزدیک به مقعد بوده و با ترشح چرکی مزمن که گاهی همراه با خون است می‌باشد که بسیار بد بو است و از سوراخ‌های منفرد یا متعدد از شکاف بالای باسن و هر ناحیه از استخوان دنبالچه و نزدیک مقعد بیرون می‌ریزد.

گاهی این سوراخها بسته شده و ترشحات داخل کیست در ناحیه کمر جمع میشود و باعث تورم و درد شدید دنبالچه همراه با تب میشود که به بیماری حالت اورژانس میدهد.

کیست مویی یا کیست پیلونیدال در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد. این بیماری معمولا بزرگسالان را در دهه دوم زندگی درگیر می‌کند و میانگین سنی در مردان 21 سال و در بانوان 19 سال است البته بیماری پیلونیدال تا 25 سالگی کاهش می‌یابد و ابتلا به آن از سن 40 سال به بعد بسیار نادر است.

ویدیو صحبت های دکتر داود تاجبخش درباره کیست مویی، علائم و راه های درمان آن

درمان قطعی سینوس مویی با لیزر

برای درمان کیست مویی از روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد، روش درمان کیست مویی با توجه به شدت بیماری و میزان جراحتی که ایجاد کرده است انتخاب خواهد شد.

بسیاری از افرادی که به تازگی متوجه این بیماری در خود می‌شوند به دلیل ترس از عمل جراحی و درمان پزشکی سعی میکنند با درمان خانگی این بیماری را درمان کنند اما نه تنها روشهای خانگی در این بیماری کارساز نیست بلکه هرچه دیرتر اقدام شود میزان عفونت کیست مویی ایجاد شده هم نیز بیشتر خواهد شد.

تنها روشی که برای درمان دائمی کیست مویی استفاده می شود لیزر کیست مویی است که با بیحسی موضعی و در کمتر از 40 دقیقه انجام خواهد شد و علاوه بر مزایا متعددش از عود مجدد بیماری جلوگیری خواهد کرد.

اخیرا در حوزه لیزر درمانی روش جدید و نوظهوری برای درمان بیماری پیلونیدال یا کیست مویی به نام لیزر درمانی سینوسی (SiLaC) یافت شده است که مطالعات و تحقیقات حاکی از ایمنی بالا، بهبود بیماران، رضایت بیماران، بهبود زخم دارد.

“Sinus laser ablation of the pilonidal cyst SiLaC® is a minimally-invasive procedure that uses laser ablation to eliminate coccyx fistulas or pilonidal cysts. The laser therapy SiLaC® is a safe and effective procedure with excellent healing, minimal wound surfaces, and impressive aesthetic outcomes.”

” برداشتن کیست پیلونیدال با لیزر سینوسی SiLaC یک روش کم تهاجمی است که از لیزر برای از بین بردن فیستول دنبالچه یا کیست پیلونیدال استفاده می‌کند. لیزر درمانی SiLaC یک روش ایمن و مؤثر با بهبودی عالی، حداقل سطوح زخم و نتایج زیبایی شناسی چشمگیر است.”

لیزر کیست مویی چگونه انجام می شود؟

روش لیزر کیست مویی که مدتی است جایگرین روش جراحی کیست مویی شده است یک روش مطمئن است که با نایج موفقی که داشته است توانسته توجه بیماران و پزشکان را به خود جلب کند.

در درمان کیست مویی با لیزر، پزشک بدون بیهوشی و تنها با بیحس کردن ناحیه مورد نظر با تاباندن اشعه پرتوان لیزر co2 برش‌های ریزی در ناحیه زخم ایجاد می‌کند تا بافت عفونی را از داخل پوست خارج کند.

بر خلاف روش جراحی سنتی که باید پوست و گوشت بریده می‌شود در روش لیزر درمانی، برش های لیزری تنها با هدف خارج کردن مو، تا عمق بافت نفوذ کرده، هرگونه عفونت ایجاد شده را سوزانده و از بین میبرد. همین امر باعث می‌شود احتمال عود مجدد تقریبا به صفر برسد.

بطور کلی در روش لیزر کیست مویی هیچگونه بافت اضافه ای جز بافت های آسیب دیده و دارای عفونت مورد هدف قرار نمیگیرند، کیست حاوی مو برگشتی به راحتی برداشته می شود.

در انتها برای التیام زخم نیازی به بخیه زخم نیست و بیمار می‌تواند بعد از جراحی کیست مویی با لیزر، بعد از گذشت 2 الی 3 روز به فعالیت های عادی خود بازگردد و با گذشت 6 الی 8 هفته به طور کامل بهبود یابید.

با انجام لیزر کیست مویی دیگر نگران ابتلا به عفونت یا آسیب با بافت های اطراف نخواهید بود و بدون استفاده از پانسمان می‌توانید در مدت کوتاه تری بیماری را درمان کنید.

تنها روش درمان کیست مویی روش های تهاجی و جراحی است، با روش های خانگی تنها میتوان درد ناشی از عفونت کیست مویی را کاهش دهید و پیشرفغت بیماری جلوگیری کنید. بدیهی است هرچه اقدامات درمانی دیرتر اتفاق بیفتد منجر به وخیم شدن وضعیت سینوس پیلونیدال خواهد شد.

شماره تماس مرکز تخصصی درمان کیست مویی در تهران: ۰۲۱۲۲۳۶۱۰۷۲

بیشتر بخوانید: راه های درمان کیست مویی چیست؟

مراقبت های قبل از لیزر کیست مویی

 • یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن آگاه باشید این است که علائم بیماری کیست مویی با افزایش فشار به ناحیه آسیب دیده تشدید می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود افرادی که به این بیماری دچار هستند از نشستن بر روی سطوح سخت مانند زمین یا صندلی خصوصا برای طولانی مدت پرهیز کنند.
 • بیماران نباید به صورت خودسرانه شروع به درمان کیست مویی کنند و دست به تخلیه آن بزنند؛ برای درمان سریع تر باید به پزشک متخصص مراجعه نموده و با نظر پزشک درمان های لازم را آغاز کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقدامات قبل از لیزر کیست مویی با شماره های کلینیک لیزر شفا تماس بگیرید.

اینفوگرافیک درمان کیست مویی با لیزر

مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از عمل جراحی کیست مویی خود با لیزر را داشته باشید و دوران نقاهت را به راحتی سپری کنید، بهتر است در رعایت نکات ذکر شده کوشا باشید! مواردی که باید در مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی بدانید عبارتند از:

 • استراحت کافی در طول روز
 • تعویض پانسمان به طور منظم
 • نوشیدن روزانه 6 تا 8 لیوان آب
 • مصرف داروهای تجویز شده در سر وقت
 • شیو و اصلاح موهای زائد ناحیه کمر و باسن
 • پرهیز از بلند کردن، کشیدن یا هل دادناجسام سنگین
 • پرهیز از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های دشوار
 • پرهیز از نشستن طولانی مدت خصوصا بر روی سطوح سخت
 • قدم زدن و پیاده روی در روز (بهتر است هر روز مقداری زمان آن را افزایش دهید.)
 • استحمام روزانه داشته باشید و بعد از شست و شو محل زخم را به خوبی خشک کنید
 • پیروی از یک رژیم غذایی مفید و مغذی همراه با فیبر فراوان (مصرف انواع میو ها و سبزیجات)

مصاحبه با دکتر داود تاجبخش درباره مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی

بیشتر بخوانید: همووئید یا بواسیر چیست؟ + علائم بروز کیست مویی چیست؟

کیست مویی – سینوس پیلونیدال عود شده

در مواردی كه در طی عمل جراحی ليزر کيست مويی بافت كیست بطور كامل برداشته نمي‌شود و يا در عمل‌هایی كه بعد عمل جهت بهبود سریعتر زخم بخیه مي‌شود و يا اينكه بعد جراحی موهای ناحیه با لیزر از بين برده نمی‌شوند احتمال عود بیماری وجود دارد. برای پیشگیری از عود مجدد بیماری می‌بایست به برخی نکات بهداشتی بعد از عمل جراحی توجه ویژه‌ایی داشت. (اجتناب از نشستن طولانی مدت، شیو و لیزر موهای زائد در ناحیه کیست مویی و… )

در روشهای قديم درمان سینوس عود شده یك جراحی به مراتب وسیعتر و عمیق تر ميباشد در صورتيكه ميتوان براحتی و با سوزاندن ریشه موهای موجود در ناحيه عمل جراحی احتمال جراحی مجدد را تا ۹۰٪ كاهش داد لذا بهترین روش جهت درمان موارد عود بیماری در مرحله اول پس از لیزر کیست مویی استفاده از لیزرهای سوزاننده مو می‌باشد.

مزایای درمان سینوس مویی با لیزر

۱- مدت زمان کوتاه جراحی

عمل معمولا بمدت ۱۵ دقیقه الی ۳۰ دقیقه در کلینیک یا مطب انجام و بیمار بعد از عمل مرخص می شود و معمولا در منزل حداکثر یک روز استراحت خواهد نمود.

۲- عدم ابتلا به بیماری آمبولی

همانطور که اشاره شد یکی از مزایای جراحی با لیزر کیست مویی سرپا شدن بیمار بلافاصله بعد از لیزر می باشد كه اين امر بخصوص در بيماران با سن بالا كه بى تحركی طولانی مدت بدنبال جراحی سنتی دارند که منجر به لخته شدن خون (آمبولی) در رگهای پاها می گردد که خطرناک بوده و ممکن است سبب بیماری بسیار خطرناك آمبولی شود که درمان بسيار سختی دارد و گاها منجر به مرگ بیمار مى گردد.

۳- حداقل بودن درد و خونریزی

درد بعد از عمل با لیزر کیست مویی نسبت به جراحی سنتی بسیار کمتر و میزان خونریزی نیز کمتر است همچنین میزان عود کمتر است.

۴- عدم نیاز به پانسمان طولانی

نیازی به پانسمان طولانی مدت ندارد که معمولا در جراحی سنتی طولانی تر می باشد.

۵- عدم انتقال عفونت های خطرناک

انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است درعمل با لیزر وجود ندارد.

۶- برگشت سریع به روال عادی روزمره

بیماری پس از جراحی لیزر کیست مویی در سریعترین زمان ممکن می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر گیرد و بعد از عمل لیزر تغذیه معمولی و دفع مدفوع داشته باشد در حالی که در جراحی سنتی اصل برعدم تغذیه حداقل برای ۲۴ ساعت وسپس تغذیه با سوپ برای به تاخیر انداختن دفع برای مدت چند روزمی باشد.

۷- بی حسی موضعی جایگزین بیهوشی عمومی

نیازی به بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی ندارد و با بی حسی موضعی جراحی صورت می گیرد.

۸- اثری از اسکار بزرگ و محل زخم بزرگ نیست

در جراحی با لیزر حداقل آسیب به بافت اطراف ناحیه درگیر بیماری وارد خواهد شد به گونه ای که میزان محل زخم یا همان اسکار بسیار کوچک تر خواهد بود.

۹- جراحی سرپایی می باشد و نیازی به بستری در بیمارستان ندارد

جراحی سرپایی بوده و نیازی به بستری در بیمارستان که یکی از علل ترس بیماران است نداشته و متعاقب آن نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی است را ندارند و از روز بعد از عمل میتوانند به سرکار خود بازگردند زیرا بیمار بیهوشی نگرفته و درد زیادی بعد از عمل ندارد.

۱۰- هزینه پایین و مقرون به صرفه

کیست مویی با استفاده از لیزر درمانی، به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی نیست هزینه ایی را بابت بستری شدن ، پانسمان استراحت طولانی مدت و … پرداخت کنید.

۱۱- نتیجه قطعی

با توجه به تحقیقات انجام شده احتمال عود مجدد بیماری کیست مویی در لیزر درمانی بسیار کمتر وپایین تر از جراحی پیلونیدال است.

تفاوت‌ها جراحی سنتی جراحی با لیزر
نیاز به بستری
درمان سرپایی
نیاز به بیهوشی
بی حسی موضعی
احتمال انتقال بیماری های عفونی (هپاتیت)
احتمال لخته شدن خون (آمبولی)
نیاز به داروهای مسکن قوی
احتمال ابتلا به بی اختیاری در مدفوع
میزان خونریزی زیاد خیلی کم
میزان درد زیاد خیلی کم
میزان زخم ایجاد شده در جراحی عمیق سطحی
نیاز به پانسمان پانسمان، شستشو و تعویض آن پوشش محل جراحی با باند کوچک
مدت زمان جراحی طولانی بین 15 الی 60 دقیقه
هزینه آشکار پایین تر از جراحی لیزر بالاتر از جراحی سنتی
هزینه پنهان بالا بدون هزینه

بیشتر بخوانید: شقاق چیست؟ + شقاق مقعدی چه علائمی دارد؟

مصاحبه با بیمار بعد از لیزر کیست مویی در کلینیک لیزرشفا

هزینه عمل جراحی لیزر سینوس مویی

میزان هزینه جراحی کیست مویی بستگی به میزان وسعت و شدت بیماری دارد، زیرا  هزینه عمل جراحی این بیماری وابسته به پارامترهای مختلف می باشد که در این مورد پس از معاینه توسط پزشک متخصص هزینه دقیق قابل بیان خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های جراحی با لیزر و نحوه پوشش بیمه درمانی این بیماری اینجا کلیک نمائید.

آیا تجربه پزشک نقشی در درمان این بیماری دارد یا خیر؟

در کلینیک شفا بیش از ۱۵ سال است که تمرکز صرفا بر روی درمان بیماری های نشیمنگاهی یا همان مقعدی بوده و تجربه ای ارزشمند در طی این سال ها کسب شده است که نقش این تجربه در کاهش درصد عود بیماری و تشخیض و درمان صحیح بیماری بسیار ارزشمند می باشد.

پیشنهاد میشود بعد از عمل لیزر سینوس مویی، لیزر موهای زائد انجام شود.

چه زمانی برای درمان کیست مویی به پزشک مراجعه کنیم؟

شاید بهتر باشد در صورتی که برخی از علائم کیست مویی را در ناحیه کمر مشاهده کردید برای جلوگیری از عفونت کیست مویی و پیشرفت بیماری به یک متخصص بیماری های مقعدی مراجعه کنید چرا که این بیماری خود به خود قابل درمان نیست و می‌تواند مشکلات جدی تری برای شما ایجاد کند و نتواندید به راحتی کیست پیلونیدال را درمان کنید. این علائم شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشاهده یک توده قرمز و برجسته در بین شکاف باسن
 • نشت خون یا چرک از سوراخی در پوست
 • بوی ناشی از تخلیه چرک
 • احساس درد

مطالب مرتبط با کیست مویی

عفونت کیست مویی

–  کیست مویی چیست ؟

جراحی کیست مویی

روش های درمان کیست مویی

عوارض درمان نکردن کیست مویی

درمان سریع و قطعی کیست مویی

نقش ورزش در درمان کیست مویی

درمان کیست مویی در دوران بارداری

مقایسه جراحی سنتی با لیزر کیست مویی

سوالات و پرسش های رایج در مورد بیماری کیست مویی

– لیزر موهای زائد بعد از عمل جراحی سینوس مویی (پیلونیدال)

سوالات رایج درباره لیزر کیست مویی

خیر، تنها راه از بین بردن کیست مویی جراحی است، که بهترین روش آن لیزر است.
اگر درمان کیست مویی با روش لیزر و به درستی صورت گیرد، ناحیه مقعد پس از جراحی به حالت عادی باز می گردد.
جراحی با لیزر در یک جلسه، به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری و پانسمان داخلی انجام می شود.
درمان کیست مویی با لیزر به عنوان بهترین و موثرترین روش درمانی شناخته می‌شود و می‌تواند احتمال عود مجدد بیماری را به حد قابل توجهی کاهش دهد.
به طور کلی بیمار بعد از جراحی کیست مویی 2 الی 3 روز آینده می‌تواند به فعالیت های خود ادامه دهد و با گذشت 6 الی 8 هفته به طور کامل بهبود یابد.
هزینه لیزر کیست مویی با توجه به پیشرفت بیماری، عمق کیست مویی، تجربه پزشک، نوع دستگاه، بیمارستان و نوع بیمه تعیین می‌شود و از 4 میلیون تا 10 میلیون متغیر است.
در واقع اکثر پزشکان تنها راه درمان سینوس مویی را جراحی می دانند، حال جهت پیدا نمودن پاسخ این پرسش که بهترین روش جراحی این بیماری چه روشی می باشد، لذا بهتر است تفاوت بین جراحی سنتی و جراحی با لیزر را دانست تا بتوان به برداشتی درست و منطقی رسید.
در جراحی با لیزر سر پا و فعال شدن بيمار بلافاصله بعد از جراحی می باشد که سبب شده از ابتلا به آمبولی جلوگیری شود، این امر در بيماران با سن بالا كه بى تحركى طولانى مدت بدنبال جراحی سنتی در آنها منجر به لخته شدن خون (آمبولی) در رگهای پاها مى گردد مهم است زيرا آمبولی بيماری بسيار خطرناكى است که درمان بسيار سختى دارد و گاها منجر به مرگ بيمار مى گردد.

49 در مورد “لیزر کیست مویی، درمان قطعی کیست پیلونیدال، مزایا لیزر کیست مویی”

 1. سلام من ۸ ماه پیش لیزر کیست مویی انجام دادم، الان در انتهای دنبالچه ام احساس درد میکنم و ترشحی ندارم فعلا
  میخواستم بدونم امکان داره مجدد کیست مویی دراورده باشم؟

  1. Avatar photo
   دکتر داود تاجبخش

   سلام وقتتون بخیر
   مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی بسیار مهم هستند در صورتیکه نادیده گرفته شود میتواند باعث بروز مجدد کیست مویی در شما شود. نکته ای که هست احتمال اینکه همان کیست مویی قبلی عود کند تقریبا صفر است اما امکان دارد به علت اقدامات نادرست کیست مویی جدید ایجاد شود.

  1. سلام
   شرایط بیماران باهم متفاوت است. برای اینکه بتوان در این مورد نظر قطعی داد بهتر است حتما معاینه شوید.

 2. من کیست مویی دارم و دکتر بهم گفته که باید با لیزر درمانش کنم میخواستم بدونم بعد از لیزر جاش میمونه؟

  1. Avatar photo
   دکتر داود تاجبخش

   سلام وقت بخیر
   شرایط بیماران باهم متفاوت است، هم به لحاظ پوستی و به لحاظ شدت بیماری میتواند این مورد در بیماران متفاوت باشد.

 3. سلام
  سئوالی در خصوص بزرگ و کوچک بودن کیست داشتم اگر کیست بزرگ باشه بازهم میشه با لیزر عملش کرد یا جتما باید جراحی بشه و اینکه برای فهمیدنش چه نوع عکسی باید بگیرم؟؟ و هزینه عمل به چه صورت هستش بیمه شامل میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام. به هر اندازه ايى بازليزر قابل عمل هست. برای عکس هم سعی کنید یک عکس واضح از محل بروز کیست بگیرید. براى اطلاعات بيشتر و مشاوره رايگان ميتوانيد از طريق تلگرام يا واتساپ به شماره ٠٩٣٧١٣٠٩٣٧٦ پيام بدهيد و با پزشك متخصص راجع به بيمارى خود صحبت كنيد

 4. سمیه طاهری

  سلام من دو نوع عمل با لیزر در ویدئوها دیدم یکی با لیزر برش جراحی را می دن یکی هم فقط از طریق چند تا سوراخ است شما چه جوری عمل لیزر کیست مویی را انجام می دهید

  1. Avatar photo
   دکتر داود تاجبخش

   سلام
   اگر كيست كامل برداشته نشود و فقط از طريق سوراخها كمى سوزانده شود عود كيست قطعى است و به همين خاطر ما با ليزر بطور كامل كيست را برميداريم و شما از چند روز بعد ميتوانيد به زندگى عادى برگرديد. تلفن تعيين نوبت ☎️٢٣٣٦١٠٧٢-٢٢٣٦٠٥٠٦-٢٢٣٥٩١٣٥

 5. باسلام ، درسالن فوتسال با کمر به زمین خوردم درد شدیدی در ناحیه دنبالچه ام ایجاد شد شب یه دوش گرم گرفتم فرداش درد شدید شد و بعد از دور روز ترشح چرکی حالت خونابه داشتم به پزشک مراجعه کردم گفت که این سینوس هست باید جراحی کنم ، من دانشجو هستم وگفتم که نمیشه بعداً جراحی کنم لذا داروی خشک کننده بهم داد ترشح کاملا خوب شد اما بعد دو هفته دوباره ترشح دارم ، دوباره خودم دارو گرفتم الان ترشح از بین رفته ، الان در صورت مراجعه من شرایط جراحی با لیزر دارم ، دکترم می‌گفت چون شما ترشح دارید باید جراحی باز بکنید.

  1. Avatar photo
   پزشک کلینیک

   سلام. بله بهتر هست تا برای رفع این مشکل به جای جراحی سنتی از لیزر استفاده کنید تا هم نتایج بهتری حاصل شود و هم درد و خونریزی بسیار کمتری را تجربه کنید. شما ميتوانيد به مركز ما مراجعه و با ليزر عمل كنيد. تلفن تعيين نوبت☎️٢٢٣٥٩١٣٥-٢٢٣٦١٠٧٢

 6. تقریبا هجده نوزده ساله با این درد دست و پنجه نرم می کنم! دیگه واقعا خسته شدم ،دکتر داشتن همراه نیاز موقع عمل لیزر؟

  1. Avatar photo
   پزشک کلینیک

   سلام
   نياز به همراه نداريد. براى اطلاعات بيشتر ميتوانيد به شماره واتس اپ يا تلگرام ٠٩٣٧١٣٠٩٣٧٦ پيام بدهيد

 7. سلام من الان 2ساله این کیست رو دارم و الان حدود 3تا هستن و گاهی اوقات خون ریزی های شدید با این مواردی که گفتم بارم میتونم با لیزر عمل کنم؟

  1. سلام
   ابتدا معاينه ميشويد و اگر قابل عمل باشد با ليزر برداشته ميشود. ☎️٢٦٢١٨٦٠١-٢٦٢١٦٩٥٣

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
تماس با ما مسیریابی