نقش ورزش در درمان هموروئید

علائم هموروئید
15/07/2019
شش راه ساده برای جلوگیری از هموروئید
15/07/2019

تاثیر تمرینات ورزشی در التیام یا عود بیماری بواسیر (هموروئید)

بواسیر بیماری شایعی است که حدود ۵۰ درصد از افراد برای یکبار هم که شده آن را در طول زندگی خود تجربه می کنند. بواسیر اگر در مراحل اولیه درمان شود، بیمار علاوه بر اینکه درد کمتری را تجربه می کند نیازی به استفاده از روش های تهاجمی مانند جراحی نخواهد داشت. یکی از راهکارهای اولیه درمان بواسیر انجام حرکات ورزشی ساده می باشد تا گردش خون در عروق را افزایش دهد و عضلات را مستحکم کند. انجام حرکات ورزشی صحیح هوازی نیز می تواند در تقویت قلب و عروق، افزایش توده های عضلانی، بهبود روحیه فردی ،کاهش وزن و … موثر باشد.

همچنین ورزش های سنگین می تواند با افزایش فشار وارده به این عروق در ایجاد بواسیر نقش داشته باشند، زیرا انجام ورزش های سنگین فشار وارده بر کف لگن و خروجی دستگاه گوارش را افزایش داده و در ابتلا به بواسیر و تشدید علائم آن نقش دارد.

ورزش های موثر در درمان هموروئید

شاید باورتان نشود که با انجام برخی روش ها شاید بتوان هموروئید را درمان نمود، ورزش هایی که در پایین ذکر می کنیم سبب بهبود سلامت قلب و عروق خونی، افزایش روحیه فردی، افزایش مناسب توده های عضلانی و همچنین کاهش وزن شده که نقش بسزایی در درمان هموروئید دارند.

افزایش گردش خون در عروق و افزایش جذب مواد مغذی و اکسیژن بدنبال ورزش های مناسب صورت می گیرد. که علاوه بر افزایش گردش خون در عروق موجب کاهش التهاب بیماری بواسیر می شوند.

ما در زیر ورزش هایی را توصیه می کنیم که سبب درمان هموروئید خواهند شد، البته توصیه ما به شما این است که ابتدا با پزشک خود مشورت نمائید.

دراز و نشست

این ورزش سبب اقزایش قدرت عضلات شکم شده و باعث می شود که قدرت بدن در دفع سموم افزایش یابد

یوگا

استرس و عوامل روانی یکی از عوامل بروز هموروئی می باشد اما ورزش یوگا سبب می شود آرامش فکری حفظ و تقویت شود علاوه بر این سبب می شود که ماهیچه های شکمی نیز تقویت گردند.

 

پیاده روی یا آرام دویدن

جریان خون ورودی به عروق روده توسط پیاده روی افزایش داده شده و به بهبود سیستم گوارش کمک شایانی می نماید.

طناب زدن

این ورزش سبب می شود ضربان قلب و سرعت گردش خون در عروق افزایش یابد و علاوه بر این بر بهبود عملکرد دستگاه گوارش نقش بسزایی نیز دارد.

رقص

شاید کمی سخت باشد که بگوییم رقص نیز تاثیر بسزایی در درمان بواسیر دارد در واقع رقص سبب افزایش روحیه فرد شده و سرعت گردش خون را نیز تسریع می نماید.

شنا

ورزش شنا نیز در درمان بواسیر و هموروئید تاثیرگزار می باشد. این ورزش قدرت عضلات شکم و توان بافت های بدن را افزایش می ده و سبب افزایش گردش خون در عروق شکمی میگردد.

به خاطر داشته باشید بایستی حداقل دو ساعت بعد از خوردن غذا اقدام به ورزش کردن بنمائید. زیرا بعد از صرف غذا جریان خون به معده و روده می رود تا غذا جذب شود

اما حرکت ورزشی می تواند این مسیر را مسدود نماید و مانع هضم و جذب غذا گردد. توصیه می شود که در هنگام انجام فعالیت های ورزشی مصرف آب را فراموش نکنید.

آیا ورزش های سنگین می تواند باعث بروز بواسیر یا هموروئید شود؟

بواسیر یا هموروئید به گشاد شدن عروق خونی در این ناحیه اطلاق می شود، در این حالت رگ های ناحیه مقعد واریسی می شوند و حتی ممکن است از مقعد خارج شوند. بواسیر در اغلب موارد ناشی از افزایش فشار وارده به عروق این ناحیه ایجاد می شود. یکی از علت های مهم ایجاد این بیماری انجام ورزش های سنگین و افزایش فشار وارده به این ناحیه می باشد.

ورزش های سنگین می تواند با افزایش فشار وارده به این عروق در ایجاد بواسیر نقش داشته باشند، زیرا انجام ورزش ها فشار وارده بر کف لگن و خروجی دستگاه گوارش را افزایش داده و در ابتلا به بواسیر و تشدید علائم آن نقش دارد. به طور مثال بلند کردن اجسام سنگین در ورزشی مانند وزنه برداری فشار بسیار زیادی را به این ناحیه وارد نموده و موجب بروز عروق واریسی می شود.

تمرینات ورزشی نادرست موجب عود کردن بواسیر یا هموروئید

اگر علائم بواسیر را تجربه می کنید و یا قبلا به آن مبتلا بوده اید، مستعد درگیری مجدد به این بیماری می باشید. پس باید علاوه بر تغذیه صحیح و رعایت نکات پیشگیری،

به انجام حرکات ورزشی نیز توجه ویژه ای داشته باشید. انجام حرکات ورزشی سنگین که فشار وارده بر لگن را افزایش میدهد به هیچ وجه توصیه نمی شود، زیرا این حرکات علائمی بیماری مانند درد را تشدید نموده و بیماری را گسترش می دهد. انجام برخی حرکات ورزشی برای مبتلایان به بواسیر ممنوع است. برخی از این ورزش ها عبارتند از :

  • سوارکاری
  • دوچرخه سواری
  • وزنه برداری

ورزش های ذکر شده فشار وارده بر عضلات شکم و ران را به شدت افزایش میدهد و بیماری را وخیم تر خواهد نمود. برای درمان هموروئید انجام حرکات ورزشی ساده که گردش خون را افزایش میدهد توصیه می شود. به یاد داشته باشید هر حرکت ورزشی که انجام میدهید مقداری آب نیز بنوشید تا از دهیدراته شدن بدن جلوگیری به عمل آورد.

مطالب مرتبط با هموروئید

لیزر هموروئید

درد هموروئید

عکس بواسیر

انواع هموروئید

علائم هموروئید

خونریزی هموروئید

جراحی باز هموروئید

هموروئید در یک نگاه

درمان سریع هموروئید

تغذیه های مناسب هموروئید

درمان بواسیر در دوران بارداری

علت های بروز بیماری هموروئید

انواع روش های جراحی هموروئید

مقایسه جراحی باز با لیزر هموروئید

مزایا و معایب درمان هموروئید با لیزر

دوران نقاهت بعد از عمل جراحی بواسیر داخلی

پرسش های متداول و پاسخ به سوالات هموروئید

 

    درمان سریع و قطعی بواسیریا هموروئید داخلی

     

    Call Now Buttonتماس بگیرید