دلایل بروز شقاق

نقش ورزش در درمان شقاق
10/08/2019
درمان سریع شقاق
15/08/2019

علت بروز شقاق به یک یا دو عامل محدود نشده و دارای دلایل متعددی می باشد کخ سبب بروز این بیماری می گردند که در زیر به آنها می پردازیم

علت به وجود آمدن بیماری شقاق چیست؟

بیمارانی که مبتلا به اختلالات زمینه‌ای دریچه‌ی مقعد هستند، با احتمال بیشتری دچار بیماری شقاق خواهند شد. یکی از اختلالات شایعی که باعث ایجاد فشار در کانال می‌شود، بزرگ شدن غیر طبیعی عضلات دریچه‌ای مقعد است. بیشتر افراد مبتلا به فیشر، این اختلال را در حالت استراحت عضله نیز دارند. ناحیه‌ی خط وسط دیواره‌ی پشتی کانال مقعد به دلیل ضعف و حساسیتی که دارد، احتمال ابتلا به فیشر مقعد را بیشتر می کند.

به طور کلی شقاق بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید. که برخی از این عوامل و علت ها به طور مستقیم در به وجود آمدن این بیماری نقش دارند و برخی دیگر عامل زمینه ساز شقاق هستند. و شیوه های درمانی شقاق نیز متفاوت خواهد بود.

نقش تغذیه در بروز شقاق

طی مطالعات انجام شده مشخص شد که این بیماری ارتباط زیادی با نوع تغذیه و سبک زندگی افراد دارد. افراد با رژیم‌های غذایی غلط و عدم مصرف کافی مواد غذایی پرفیبر مانند میوه و سبزیجات خود را در معرض ابتلا به بیماری فیشر مقعدی قرار می‌دهند. توصیه میشود مطلب نقش تغذیه با شقاق را مطالعه نمائید.

علل بروز شقاق

علل به وجود آمدن شقاق می تواند با توجه به شرایط و نوع زندگی فرد متفاوت باشد. این علل عبارتند از:

• یبوست

از اصلی ترین عوامل ایجاد شقاق، یبوست می باشد. در اثر کمبود آب بدن و کم تحرکی روده ها مدفوع شکل طبیعی خود را از دست می دهد و به شدت سفت و سخت می شود. در نتیجه هنگام حرکت آن درون روده ها فرد با مشکل مواجه می شود. زیرا شخص باید برای دفع مدفوع خود فشار زیادی به خود وارد کند که این امر می تواند باعث ایجاد پارگی و شکاف در ناحیه ی مقعد شود.

درمان کیست مویی

• اسهال طولانى مدت

اسهال طولانی مدت عوارض متعددی را از جمله شقاق برای ناحیه ی مقعد به وجود می آورد .اسهال مکرر سوزش کانال مقعد را بیشتر می کند و سبب آزردگی بیشتر بافت این ناحیه و تشدید شقاق می شود.

• کم تحرکی

فعالیت کم و قرار گرفتن طولانی مدت در وضعیت نشسته می تواند در عملکرد روده ها اختلال ایجاد کند. در نتیجه فرد در معرض ابتلا به یبوست قرار می گیرد . بهتر است مطلب نقش ورزش در درمان شقاق را مطالعه نمائید.

• رابطه مقعدی

روابط جنسی از ناحیه مقعد می تواند آسیب جدی به بافت های کانال رکتوم و اسفنکتر های داخلی این عضو وارد کند. این روابط در طولانی مدت علاوه بر ابتلا به شقاق مشکلات بی اختیاری مدفوع و گاز های روده را نیز به همراه دارد.

• تنگی دریچه مقعد

تنگی عضله های مقعد موجب می شود که مدفوع به سختی خارج شده و در نتیجه فرد دچار خونریزی و زخم و برش های سطحی مقعد می شود.

• بارداری و زایمان

در بارداری و زایمان طبیعی به علت افزایش اندازه ی رحم و وزن آن، فشار بسیار زیادی به ناحیه ی مقعد و لگن وارد می شود در نتیجه پوست و دیواره های مقعد به شدت آسیب می بینند. به این دلایل خطر مبتلا شدن به شقاق یا فیشر مقعدی در بانوان بسیار بیشتر از مردان است.

• خاراندن بیش از حد مقعد

گاهی اوقات بیماری هایی مانند وجود انگل و یا حساسیت های پوستی رکتوم، سبب احساس خارش های مکرر مقعد می شود که اگر فورا درمان نشوند در اثر خاراندن مکرر و بیش از حد این ناحیه فرد دچار شقاق مقعد و زخم و خونریزی می شود.

• بیش از حد تمیز کردن مقعد با دستمال زبر

اگر پس از دستشویی خشک کردن مقعد با دستمال های زبر صورت گیرد سبب ایجاد زخم های ناحیه مقعدی می شود. حتما باید از حوله یا دستمال با بافت لطیف و نخی استفاده شود.

• کرون یا سرطان روده و بیماریهای مقاربتی

همان طور که شقاق حاد و مزمن در طولانی مدت سبب بروز سرطان ناحیه رکتوم می شود، سرطان ناحیه راست روده، بیماری کرون و بیماری های التهابی روده نیز می توانند مقعد را با حساسیت مواجه کرده و موجب پیدایش شقاق شوند. درنتیجه افرادی که به این امراض دچار می شوند باید مراقبت های لازم را انجام دهند تا از عارضه ها و بیماری های دیگر ناحیه مقعد جلوگیری شود.

• ضربه و فشار به پوشش داخلی دیواره‌ی مقعد هنگام اجابت مزاج

این عارضه باعث ترک یا شکاف در ناحیع مقعد می‌شود. گاهی اوقات ضربه به دلیل حرکت مدفوع خشک و سفت یا خیلی شل می‌تواند به دیواره‌ی مخاطی مقعد آسیب بزند.

بدن می تواند زخم مقعد را بهبود دهد؟

ترک مقعد به صورت خودبه‌خود بهبود پیدا نمی کند، زیرا 2 عامل درون محیط مقعد مانع آن می شود:

1- عبور مدفوع که با هر بار اجابت مزاج منجر به سایش و تحریک فیشر می شود.

2- با انقباضی که توسط عضلات دریچه‌ی مقعد اتفاق می‌افتد، باعث می شود خونرسانی به محل فیشر کم شود. به همین سبب با کاهش گردش خون در بافت‌های آسیب‌دیده آن و اطرافش بهبودی به تأخیر می افتد.

مطالب مرتبط شقاق

درد شقاق

لیزر شقاق

علائم شقاق

جراحی شقاق

خونریزی شقاق

شقاق چیست ؟

درمان سریع شقاق

عکس شقاق مقعدی

درمان شقاق در بارداری

–  نقش ورزش در درمان شقاق

مزایا و معایب درمان شقاق با لیزر

درمان خانگی و تغذیه مناسب شقاق

انواع روش های درمان شقاق یا فیشر

نگاه کلی در مورد درمان شقاق با لیزر

مقایسه جراحی با چاقو و جراحی با لیزر شقاق

پرسش ها و پاسخ های مرتبط به بیماری شقاق

 

درمان سریع و قطعی بیماری های مقعدی

 

 

Call Now Buttonتماس بگیرید