نگاه کلی در مورد درمان شقاق با لیزر

جراحی شقاق
30/07/2019
مزایا و معایب درمان شقاق با لیزر
03/08/2019

درمان شقاق با لیزر یک روش درمانی مدرن و موثر برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله شقاق یا فیشر است. تا سالها قطعی ترین روش درمان برای بیماری شقاق انجام عمل جراحی بود ولی با پیشرفت دانش و تکنولوژی روش درمانی لیزر کشف شد که هم عوارض بسیار کمتری دارد و هم اثربخشی آن از سایر روش های درمانی بسیار بیشتر است.

موثرترین روش درمان شقاق مقعدی مزمن قطع اسفنکتر داخلی است و میزان موفقیت آن 100-95% است.

لیزر شقاق

جراحی با لیزر شقاق یک روش درمان غیر تهاجمی سرپایی، بدون بیهوشی و درد و خون ریزی است که با بی حسی موضعی انجام می‌شود. در عمل لیزر پروسه درمانی بیمار زیر 1ساعت به اتمام میرسد و فرد میتواند بلافاصله بعد از درمانش به محل زندگی یا کار خود برگردد. اگر اینکار توسط یک پزشک باتجربه انجام شود هیچ مشکلی به وجود نمی آید و عضلات و دریچه مقعد آسیب نمیبیند.

در لیزر شقاق ابتدا محل زخم شقاق با بيحسي موضعي بيحس مي گردد و سپس با ليزر زخم برداشته ميشود و عضله دور مقعد به ميزان كم برش داده ميشود تا به زخم فرصت لازم جهت بهبود داده شود. در حين عمل اگر زائده اضافي در اثر شقاق بوجود آمده باشد قابل برداشتن است و لذا مقعد فرم نرمال اوليه خود را پيدا ميكند. بعد از عمل با ليزر شقاق بيمار ميتواند دفع راحت داشته باشد.

نحوه درمان شقاق با لیزر

در این روش برای دیدن محل شکاف یک وسیله به نام اسپکولوم را درون مقعد قرار می‌دهند و سپس آن را باز و تنظیم می‌کنند. بدون دست‌کاری و تحریک محل ترک مقعد با استفاده از اشعه‌ی لیزر عضله مقعد مقداری شل شده و زخم ناشی از شقاق که یک زائده پوستی است برداشته می شود.

لیزر درمانی شقاق بستگی به میزان عود بیماری دارد. در صورتی که شقاق در مرحله ی حاد قرار داشته باشد آن را با لیزر کم توان و اگر بیماری در حالت مزمن قرار داشته باشد آن را با اشعه پرتوان درمان می کنند.

در لیزر کم‌توان معمولا از اشعه ای از جنس کربن دی اکسید استفاده می‌شود. در این عمل جراحی، ابتدا با لیزر، بافت‌های فیبروتیک و گرانولیت عضله منقبض شده مقعد یا همان اسفنکتر حذف می‌شود. این کار باعث شل شدن عضله اسفنکتر می شود و از حالت انقباض خارج می گردد. سپس لبه‌های شکاف فیشر با اشعه‌های لیزر، به صورت مداوم و بدون وقفه پرتو افکنی می‌شوند تا عروق کوچک بریده شده در عمل و همچنین زخم شقاق ترمیم شود. در نهایت این عمل منجر به بهبود زخم می‌شود. در این روش میتوان در یک جلسه به درمان شقاق یا فیشر پرداخت.

برای درمان شقاق مزمن که از لیزرهای پر توان استفاده می شود، با این نوع لیزر زخم شقاق و زایده پوستی آن از بین رفته و عمل اسفنکتروتومی انجام می‌شود.

 

مراقبت‌های بعد از لیزر شقاق

رعایت نکات لازم پس از درمان شقاق با لیزر‍، نقش مهمی در درمان کامل این بیماری و جلوگیری از عود مجدد بیماری دارد و به بیمار کمک می کند تا در زمان کمتری بهبودی کامل را بدست آورد کند.

نشستن در آب گرم

نشستن در آب گرم، دو الی سه مرتبه در روز می تواند به تقویت عضلات لگن و پاکسازی ناحیه مقعد کمک می‌کند.

خشک کردن محل با دستمال نرم

تمیز کردن بدن بعد از هربار دستشویی رفتن در جلوگیری از عفونت نقش بسیار مهمی دارد. اما حتما این کار را با دستمال نرم و لطیف انجام دهید.

پیاده روی و تحرک

برای بهبود سریعتر بیماری فعالیت‌های سبک و پیاده روی انجام دهید. زیرا با بالا بردن گردش خون و خونرسانی بیشتر به لگن، به بهبود سریعتر بیماری کمک می‌کند.

عدم استفاده از شوینده‎‌های معطر

صابون و شوینده‌های معطر می‌تواند موجب تحریک ناحیه مقعد شود به همین دلیل در زمان بعد از جراحی پیشنهاد نمی‌شود.

رعایت تغذیه و مصرف کافی فیبر

مصرف کافی مایعات و غذاهای فیبر دار به دفع راحت تر مدفوع کمک می‌کند و هنگام اجابت مزاج، فشار کمتری به محل جراحی وارد می‌گردد.

مزایای لیزر شقاق

برخی از مزایای درمان شقاق با لیزر عبارتند از:

  • عدم نیاز به پانسمان
  • دوره نقاهت کم بسیار کم
  • جلوگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی
  • عدم نیاز به بیهوشی کامل پروسه درمان با بی حسی موضعی
  • عدم نیاز به بستری شدن و برگشت سریع به فعالیت های روزانه
  • با یک دید درست هزینه کمتر نسبت به جراحی شقاق می باشد

مطالب مرتبط شقاق

درد شقاق

لیزر شقاق

علائم شقاق

جراحی شقاق

خونریزی شقاق

شقاق چیست ؟

دلایل بروز شقاق

درمان سریع شقاق

عکس شقاق مقعدی

درمان شقاق در بارداری

–  نقش ورزش در درمان شقاق

مزایا و معایب درمان شقاق با لیزر

درمان خانگی و تغذیه مناسب شقاق

انواع روش های درمان شقاق یا فیشر

مقایسه جراحی با چاقو و جراحی با لیزر شقاق

پرسش ها و پاسخ های مرتبط به بیماری شقاق

 

درمان سریع و قطعی بیماری های مقعدی

 

 

Call Now Buttonتماس بگیرید