تشخیص فیستول مقعد

جراحی فیستول مقعد
تفاوت اصلی فیستول مقعد با آبسه مقعد
15/11/2018
پیشگیری بواسیر و راه های جلوگیری از ابتلا به هموروئید
08/01/2019

در این مقاله به چگونگی تشخیص فیستول مقعد می پردازیم.

فیستول مقعد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص شما معمولا با تشخیص یک فیستول مقعدی، با بررسی ناحیه اطراف مقعد، می تواند بیماری شما را تشخیص دهد. او به دنبال زخم یا پارگی خارجی روی پوست مقعد می گردد. در صورت مشاهده، پزشک سعی خواهد کرد عمق و جهت فیستول را تعیین کند. هنگام معاینه در اغلب موارد ترشح تولید می شود.

معمولا ممکن است ابتدا به پزشک عمومی خود مراجعه کنید، در صورتی که علائم مداومی از فیستول مقعد داشته باشید پزشکتان در مورد علائم بیماری شما سوال خواهد کرد و اینکه آیا شما شرایط روده ای مناسب دارید یا خیر.

همچنین ممکن است پزشکتان بخواهد که مقعد را بررسی کند. بدین منظور برای معاینه به آرامی یک انگشت خود را درون آن قرار می دهد تا علائم فیستول را بررسی کند.

اگر پزشک عمومی شما فکر می‌ کند که دچار فیستول شده اید ، شما را به یک متخصص جراح روده بزرگ، برای آزمایش‌های بیشتر برای تایید تشخیص و تعیین مناسب‌ترین درمان ارجاع می دهد.

ممکن است مراحل تشخیص شامل برخی از موارد زیر باشد:

معاینه فیزیکی و رکتوم

برخی از فیستول ها ممکن است روی سطح پوست قابل مشاهده نباشد. در این مورد، پزشک شما ممکن است نیاز به انجام آزمایش های اضافی داشته باشد، با شروع آنوسکوپی، که در آن یک وسیله خاص برای دیدن داخل مقعد استفاده می شود. همچنین پزشک برای بهتر تشخیص فیستول منطقه مقعد یک سونوگرافی یا MRI پیشنهاد دهد که در ادامه به توضیح بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.

به هر حال چنانچه فیستول یافت شود، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری انجام دهد تا ببیند آیا وضعیت مربوط به بیماری کرون است یا بیماری التهابی روده. حدود 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری کرون دارای فیستول هستند.

از جمله این مطالعات، آزمایش خون، اسکن اولتراسوند، اسکن مغناطیسی رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اسکن کامپیوتری توموگرافی (CT)، اشعه X و کولونوسکوپی است.

* نقش کولونوسکوپی در تشخیص فیستول مقعد

کولونوسکوپی، که در آن یک وسیله ی قابل انعطاف روشن به داخل روده وارد می شود، کولونوسکوپی، که در آن یک وسیله ی قابل انعطاف روشن به داخل روده وارد می شود، تحت آرامش آگاهانه، نوعی بی حس کننده نور است.

تشخیص بیماری فیستول مقعد با کولونوسکوپی

منبع: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14466-anal-fistula/diagnosis-and-tests

* تشخیص با استفاده از مطالعات تشخیصی

اکثر آبسه های مقعدی و فیستول در آن ها بر اساس یافته های بالینی شناسایی و کنترل می شوند. گاهی اوقات، مطالعات بیشتر می توانند به تشخیص فیستول یا تشریح تونل آن کمک کنند.

* نقش سونوگرافی در تشخیص فیستول

امروز، هر دو سونوگرافی، سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی یک روش بسیار موثر تشخیص یک آبسه عمیق متعارف هستند، شناسایی پاشنه فرعی آبسه و مشخص کردن مسیر یک دستگاه فیستول که ممکن است با تزریق پراکسید هیدروژن به دستگاه فیستول (از طریق باز کردن خارجی) برای افزایش دقت ترکیب شود.

* سی تی اسکن

سی تی اسکن می تواند برای بیماران مبتلا به عفونت های پیچیده یا سایر شرایط پزشکی که ممکن است به طور مشابه مانند بیماری کرون وجود داشته باشد مفید باشد.

* نحوه تشخیص فیستول مقعد با MRI

MRI لگن دارای دقت بالای ۹۰ درصد برای نقشه ‌برداری مجرای فیستول و تشخیص فرصت‌های داخلی است.

تشخیص بیماری فیستول مقعد با MRI

* نحوه تشخیص فیستول مقعد یک پروککتوسکوپی

که در آن یک تلسکوپ ویژه با نور در انتهای آن برای مشاهده داخل مقعد استفاده می شود.

منبع: https://www.fascrs.org/patients/disease-condition/abscess-and-fistula-expanded-information

 

 

 

Call Now Buttonتماس بگیرید